Reklama

Ładowanie...

Ziemia zdobyczna

19.08.2016
Czyta się kilka minut
Przed Hebrajczykami otwierały się cudowne perspektywy. Czekały na nich w ziemi obiecanej domy pełne dóbr wszelakich, wykopane już studnie, winnice i gaje oliwne oraz wielkie, warowne miasta.
Fot. Grażyna Makara dla „TP"
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
Z

Ziemia ta, obfita w pszenicę, jęczmień, wino, figi, jabłka granatu, obiecywała wolność od niedostatku. Izrael miał stale pamiętać o Panu, który wywiódł lud z Egiptu oraz, co już brzmi po dziś dzień strasznie, miał wytracić do cna wszystkie narody zamieszkujące ziemię obiecaną. Nie ma tu miejsca na litość. Nie można dzielić z tymi ludami przymierza. Nie wolno wchodzić w związki małżeńskie. Zabrania się czcić ich bożków. Nie wolno się bać tych ludzi. Trzeba krok po kroku ich zabijać, nie zamieniając zarazem tych ziem w pustynię, bo w przeciwnym razie namnoży się dużo polnych bestii. Mojżesz nakazuje być stanowczym, ale zarazem postępować rozsądnie i praktycznie.

Komentatorzy nie zatrzymują się jak zawsze przy dosłownym brzmieniu Biblii. Zastanawiają się, co znaczy słowo „wytracić”. Otóż wedle Rambana oznacza to „poniżyć”. A tak się stanie, sądzi rabin, ponieważ wrogie ludy tak...

3443

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]