Reklama

Ładowanie...

Osiemdziesiąt procent sukcesu

20.08.2016
Czyta się kilka minut
Od prawie 21 lat w Katolickim Ośrodku Dom Nadziei w Bytomiu z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu walczą nastolatki. – To moi parafianie – mówi dyrektor ośrodka.
Ksiądz Bogdan Peć, dyrektor Katolickiego Ośrodka Dom Nadziei w Bytomiu, styczeń 2014 r. Fot. Dawid Chalimoniuk / AGENCJA GAZETA
J

Jestem tutaj, ponieważ nie mogę już dłużej uciekać od samego siebie – to pierwsze zdanie, od którego rozpoczynają dzień. Filozofię Społeczności Terapeutycznej tworzy kilka zdań. – W tym Domu jestem cząstką społeczności, dzieląc z moimi rówieśnikami cele i codzienny trud. Jeżeli nie zaufam innym, będę sam – recytują codziennie ku przestrodze. Celem jest zmiana negatywnych wzorów zachowań, myślenia i odczuwania oraz rozwijanie odpowiedzialności i zmiana stylu życia.

Ksiądz dyrektor

Południe, dzielnica Bobrek. Drzwi otwiera uśmiechnięta dziewczyna z miotłą. W kuchni i jadalni, w której za chwilę podadzą żur i kotleta po szwajcarsku, krząta się kilka osób. Dyrektor ośrodka pojawia się w bawełnianym t-shircie.

– Dzisiaj młodzież mniej się z tym wszystkim kryje niż dziesięć lat temu. Często mówią wprost: biorę, bo dopalacze są fajne. Dużego oporu przed...

11927

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]