Reklama

Ładowanie...

Historyczna zmiana we wspólnocie Chemin-Neuf

Historyczna zmiana we wspólnocie Chemin-Neuf

22.08.2016
Czyta się kilka minut

ARTUR SPORNIAK: Po 43 latach założyciel międzynarodowej Wspólnoty Chemin-Neuf ks. Laurent Fabre zrezygnował z kierowania nią. Co było tego powodem?

KATARZYNA ŁUKOMSKA, odpowiedzialna za Chemin-Neuf w Polsce: O. Fabre przygotowywał Wspólnotę od dłuższego czasu do tej zmiany. Podawał różne powody, m.in. odwoływał się do doświadczenia Kościoła, czyli do praktyki podawania się do dymisji w pewnym wieku przez sprawujących urzędy. Nasz założyciel uznał także, że Wspólnota jest gotowa na etap większej dojrzałości – starsi, którzy zakładali wspólnotę, mogą ustąpić miejsca młodszemu pokoleniu, a zarazem wciąż służyć swoim doświadczeniem. O. Fabre podczas kapituły, która właśnie się odbyła, powiedział, że z radością chce teraz przeżywać posłuszeństwo wobec nowego pasterza Wspólnoty, ks. François’a Michona, i jednocześnie chce być posłuszny papieżowi Franciszkowi i robić raban w posłuszeństwie Kościołowi.

Wybrany na kapitule nowy przełożony – ks. François Michon – m.in. zakładał wspólnotę Chemin-Neuf w Kinszasie (stolicy Demokratycznej Republiki Konga), jednym z najbardziej niebezpiecznych miast Afryki.

To na pewno było mocne doświadczenie misyjne – przez 10 lat był odpowiedzialny za wspólnotę w miejscu różnych konfliktów, opiekując się m.in. dziećmi ulicy. Przez wiele lat był też odpowiedzialny za największą wspólnotę krajową – wspólnotę francuską. Blisko współpracował z ojcem założycielem jako wieloletni członek Rady Wspólnoty.

Charyzmatem Chemin-Neuf jest ewangelizacja m.in. przez świadectwo wspólnego mieszkania osób konsekrowanych, duchownych oraz małżeństw, a także praktyczny ekumenizm – do wspólnoty mogą należeć osoby z różnych Kościołów. Czy taki charyzmat ma przyszłość w świecie, który się coraz bardziej dzieli i radykalizuje?

Na co dzień doświadczamy różnorodności powołań, która wymaga od nas nieustannej troski o budowanie komunii. Z tej komunii rodzi się radość i siła duszpasterska Wspólnoty. Naszym szczególnym charyzmatem jest budowanie jedności zwłaszcza w miejscach, które doświadczają napięć. Dziś – można powiedzieć – sytuacja jest coraz bardziej wymagająca, ale właśnie doświadczamy, że przez to nasz charyzmat jest coraz bardziej potrzebny. Dlatego m.in. angażujemy się w dialog z islamem. Bracia z naszej Wspólnoty przejmują opactwo Tibhirine w Algierii, gdzie przed 20 laty zostało zamordowanych siedmiu trapistów.

Rozumiem, że Wspólnota nie ma problemu z nowymi powołaniami?

Gdy składałam pierwsze śluby w 1999 r. Wspólnota Chemin-Neuf była obecna w kilkunastu krajach, dziś jesteśmy w 30, a działamy w ponad 50. ©℗

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]