Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

22.08.2016
Czyta się kilka minut
O „kobietach przytłoczonych ciężarem życia i dramatem przemocy, o kobietach niewolnicach arogancji możnych, o dziewczętach zmuszanych do nieludzkiej pracy, o kobietach zmuszonych do poddania się na ciele i duchu pożądliwości mężczyzn”

​– mówił papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 15 sierpnia.

W dniu, w którym Kościół wspominał wzięcie Maryi z duszą i ciałem do nieba, Franciszek poświęcił uwagę cielesnej stronie cierpienia kobiet. Uczynił to, medytując nad śpiewanym przez Maryję „Magnificat” – pieśnią o Bogu wkraczającym w historię, wywyższającym pokornych, a strącającym z tronu możnych.

Zaledwie trzy dni wcześniej papież spotkał się z 20 ofiarami prostytucji, głównie z Afryki i Europy Wschodniej, ukrywającymi się w domu prowadzonym w Rzymie przez wspólnotę Jana XXIII. Większość z nich doświadczyła fizycznej przemocy, a do prostytucji trafiła szukając pracy i lepszego życia, oszukana przez stręczycieli. Watykan upublicznił dyskretne nagranie, na którym widać papieża delikatnie obejmującego kobiety na przywitanie. Ponoć prosił, by były silne, zaczynając teraz nowe życie.

O nich i im podobnych myślał być może w poniedziałkowe święto, gdy kończył medytację słowami: „Oby jak najprędzej nadszedł dla nich początek życia w pokoju, sprawiedliwości, miłości, w oczekiwaniu na dzień, kiedy wreszcie poczują się pochwycone przez ręce, które ich nie upokarzają, ale z czułością je podnoszą i prowadzą drogą życia, aż do nieba”.

Te ręce, które nie upokarzają, to mogą być też moje ręce, mój wzrok. I nie tylko o ofiary prostytucji tu chodzi. Kobiety przytłoczone ciężarem życia i dramatem przemocy są obok nas, czasem za ścianą, innym razem sprzątając mieszkanie czy opiekując się dziećmi. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolożka, publicystka i blogerka („Żydzi i czarownice”). Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]