Reklama

Ładowanie...

Kraj w skrócie

Kraj w skrócie

22.08.2016
Czyta się kilka minut
15 – 21 sierpnia
W

WYBORCZA” I TISCHNER

„Gazeta Wyborcza” opublikowała kompilację wypowiedzi nieżyjącego od 16 lat ks. Józefa Tischnera, dobranych tak, by brzmiały jak komentarz do bieżących polskich sporów. Pierwsze pytanie przedstawionego jako prowadzący wywiad z filozofem Piotra Augustyniaka brzmi: „Księże profesorze, zastanawiam się, jak skomentowałby ksiądz atmosferę wokół wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Przekonanie o zamachu i o ukrywaniu tej »prawdy« jest dzisiaj tak mocne, że żadne argumenty nie mogą go obalić. Wierzy się w to wszystko jak w jakąś prawdę objawioną. Zapewne dlatego przyjęło się określenie »religia smoleńska«. Czy nie sprawdza się tu teza Marksa, że religia jest opium ludu?”. A dalej jest równie dobrze.

„GPC” I AUSCHWITZ
„Gazeta Polska Codziennie” wydrukowała tekst „Niemcy zabierają Polakom dzieci”, opisujący, jak urzędnicy niemieckiego Jugendamtu odebrali żyjącej za Odrą Polce trzydniowe dziecko, uznając, że kobieta nie będzie potrafiła odpowiednio się nim zająć. Okładkowy tekst został zilustrowany zdjęciem dzieci uwięzionych za drutami obozu koncentracyjnego Auschwitz.

„DO RZECZY” I BLIŹNIACY
Dziennikarze tygodnika „wSieci” prostują informacje tygodnika „Do Rzeczy”, jakoby do ich zwierzchników, Michała i Jacka Karnowskich, odbywały się pielgrzymki zainteresowanych objęciem posad w TVP po odwołaniu prezesa Jacka Kurskiego. Po pierwsze – piszą – redakcja pisma Karnowskich nie mieści się pod adresem podanym przez „Do Rzeczy”, po drugie, w czasie opisywanym przez konkurencję obaj bracia przebywali poza redakcją.

„WPROST” I ZMIANA
„Dziękuję Tomaszowi Wróblewskiemu za podjęcie wyzwania uspokojenia atmosfery wokół »Wprost« po publikacjach wielu niezwykle trudnych materiałów dziennikarskich, w szczególności związanych z tzw. aferą taśmową. To zadanie skutecznie zrealizował” – pisze wydawca tygodnika „Wprost”, informując o odejściu dotychczasowego naczelnego. „Uspokojenie atmosfery” oznaczało drastyczny spadek sprzedaży – w pierwszym półroczu 2016 r. aż o 40,6 proc.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]