Reklama

Ładowanie...

Unia–Turcja: coraz ostrzej

Unia–Turcja: coraz ostrzej

22.08.2016
Czyta się kilka minut
Rośnie napięcie między Turcją a krajami Unii – zwłaszcza Niemcami i Austrią – które krytykują drastyczne działania tureckich władz przeciw faktycznym i domniemanym puczystom.
N

Największe oburzenie Ankary wywołał austriacki kanclerz Christian Kern, który opowiedział się za całkowitym zerwaniem negocjacji akcesyjnych z Turcją; w odpowiedzi usłyszał także inwektywy. Irytacje wywołało też ujawnienie (podobno przypadkowo) tajnej analizy niemieckiego MSW, z której wynika, że pod rządami Erdoğana Turcja od lat wspiera organizacje islamistyczne i terrorystyczne.

Mimo to „turecki rząd chciałby, aby nasz kraj przystąpił do Unii przed rokiem 2023” – oświadczył niespodziewanie w minionym tygodniu ambasador Turcji przy UE Selim Yenel, podkreślając, że w 2023 r. republika turecka będzie obchodzić stulecie istnienia i wejście do Unii byłoby tego „ukoronowaniem”. Ambasador podkreślił, że Turcja liczy też na zniesienie wiz w tym roku. Wcześniej prezydent Erdoğan ostrzegał, że jeśli do października Unia nie zniesie wiz, wycofa się on z umowy migracyjnej. Obowiązujące od marca porozumienie między Ankarą i Unią zakłada, że Turcja powstrzymuje migrację z Bliskiego Wschodu, a w zamian może liczyć na wsparcie finansowe i zniesienie wiz. Tymczasem politycy europejscy sceptycznie wypowiadają się dziś o takiej możliwości.

Sytuację stara się łagodzić Angela Merkel, współautorka umowy migracyjnej. W minionym tygodniu podkreślała „szczególne związki” łączące Niemcy i Turcję, jej znaczenie jako członka NATO i fakt, że przyjęła 3 mln uchodźców z Syrii. Niemcy są głównym beneficjentem umowy migracyjnej, a Merkel najwyraźniej nie ma „planu B” na wypadek, gdyby jesienią znów ruszyła fala migracyjna. ©℗

​Na podst. FAZ, NZZ, Profil

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]