Ładowanie...
Naród nie znosi próżni

Po lekturze artykułu Magdaleny Kicińskiej „Nowy Świat maszeruje” („Tygodnik Powszechny” 33/2016), poświęconego brunatnej fali wśród młodych Polaków, opublikowałem na swoim blogu coś w rodzaju rachunku sumienia byłego nauczyciela. Odezwali się natychmiast moi dawni uczniowie (dziękuję!). Jeden z nich stwierdził: „Twoi wychowankowie to byli ludzie, których pierwsze wspomnienia z dzieciństwa to pusty hak w sklepie mięsnym i ocet na półce. Siłą napędową boomu narodowo-prawicowego są ludzie, których pierwsze wspomnienie to otwarcie Auchana czy Carrefoura albo premiera Nokii 8110 w sieci Plus czy Era GSM. A więc z grubsza dekadę młodsi. W naszym pokoleniu, czyli dzisiejszych 30-latków, przez ostatnie 10-15 lat większość miała w głębokiej... nieuwadze zjawisko powolnego skrętu świata w prawo. A dziś albo łapią się za głowy, albo nie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]