Reklama

Ładowanie...

Sezon Kaczyńskiego

20.08.2016
Czyta się kilka minut
Najwyższa pora przestać liczyć czas historyczny „od początku transformacji”. Taka jest lekcja wynikająca z pierwszych dziewięciu miesięcy samodzielnych rządów PiS.
Jarosław Kaczyński wraz z najbliższymi współpracownikami malował pisanki przed Świętami Wielkanocnymi. Od lewej: R. Czarnecki, A. Zalewska, D. Jackiewicz, J. Kaczyński, A. Hofman, J. Wiśniewska, A. Duda i B. Piecha. Warszawa, 2014 r. Fot. Andrzej Iwańczuk / REPORTER / EAST NEWS
J

Jesteśmy w innej epoce. Społecznie liczy się już coś zupełnie innego. Symbole przemian z ostatniego ćwierćwiecza bezpowrotnie straciły swoją moc. Nie żyjemy już w czasach „po upadku komunizmu” ani w epoce wielkiego triumfu modelu liberalnej demokracji, wiary w ekonomiczną stabilność świata zachodniego oraz w perspektywiczny model integracji europejskiej.

Diagnozy do szuflady

Jeszcze rok temu PiS dysponowało dość precyzyjnym opisem sytuacji, w jakiej znajduje się Polska. Opisem dramatycznym i pod wieloma względami prawdziwszym niż obraz świata, jaki kreowali rządzący – wskazującym bowiem na strukturalną utratę zdolności wpływania przez państwo na własne losy.

Była ona pochodną kilku czynników – niekorzystnego przebiegu procesów globalizacyjnych i sposobu prywatyzacji polskiej gospodarki. Była także skutkiem zaniechań rządu w sferze polityki...

13966

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]