Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Bliski Wschód
Artykuły na ten temat
Izrael–Gaza: o jeden rozkaz za daleko
Wojciech Pięciak
Prezydent USA próbuje ocalić Izrael, jego rząd i armię, od szaleństwa. Kiedyś Izraelczycy mu za to podziękują.
Trzęsienie ziemi w Turcji: Było miasto, nie ma miasta
Marcelina Szumer-Brysz
Zgliszcza – tyle zostało z Kahramanmaraş w południowo-wschodniej części kraju. W Gaziantep z powierzchni ziemi zniknęły całe dzielnice. Zniszczone jest Hatay,…
Trzęsienie ziemi na Bliskim Wschodzie
ŻyM
Potwierdzono już 4,8 tys. ofiar trzesienia ziemi w Syrii i Turcji. Przekaż swoje wsparcie.
Równość, jak Bóg da
Paweł Pieniążek
Szeregowi talibowie, którzy zamieszkali w drogiej posiadłości wpływowego watażki, po raz pierwszy w życiu mogą uświadczyć, czym jest przepych.
Lojalni, lecz nie wzorowi
Marta Zdzieborska
Amerykanie rozpoczęli ewakuację tłumaczy, którzy przez niemal dwadzieścia lat pracowali z ich armią w Afganistanie. Pomogą jednak nielicznym.
Dla jednych pragmatyk, dla innych zdrajca
Karolina Przewrocka-Aderet
Partia arabska w rządzie Izraela: to brzmi i egzotycznie, i obiecująco z perspektywy relacji żydowsko-arabskich. Ale wśród Arabów opinie są bardzo podzielone.
Do następnego razu
Karolina Przewrocka-Aderet
Po 11 dniach walk Izrael i Hamas wstrzymały ogień. Zostają zgliszcza: rodzin i domów w Gazie, relacji żydowsko-arabskich w Izraelu. I po raz kolejny nadziei,…
USA opuszczają Kabul
Wojciech Jagielski
Przed 11 września 2021 r. wszystkie wojska USA zostaną wycofane z Afganistanu – zdecydował prezydent Joe Biden. W ślad za Amerykanami wycofają się ich…
Symboliczny początek i koniec
Wojciech Jagielski
Nie z końcem maja, ale z pewnością przed 11 września amerykańskie wojska, a wraz z nimi także ich sojusznicy z zachodu, wschodu, północy i południa wyjadą z…
Krwawe lwy Damaszku
Paweł Pieniążek
Rodzina Asadów rządzi Syrią od półwiecza. Mimo popełnionych zbrodni, trwającej od dekady wojny i strasznej sytuacji humanitarnej, dyktator czuje się pewnie.
Laboratorium czarnoksiężnika
Krzysztof Strachota
Dziesięć lat temu zaczęła się wojna syryjska. Czego dowiedzieliśmy się w ciągu tej dekady?
Śmierć „Szejka” i koniec epoki
Wojciech Jagielski
W Londynie umarł Ahmed Zaki Jamani, przez ćwierć wieku zarządzający „czarnym złotem” Arabii Saudyjskiej. Wraz z nim skończyła się epoka, w której ropa naftowa…
Niepokojąca tymczasowość
Wojciech Jagielski
Pod nadzorem ONZ Libijczycy wybrali tymczasowe władze. Mają ich one bezpiecznie doprowadzić do zapowiedzianych na schyłek roku wolnych wyborów i końca…
Zgoda Arabów z półwyspu
Wojciech Jagielski
Po trwającej prawie cztery lata zimnej wojnie państw Półwyspu Arabskiego przeciwko najmniejszemu, ale najbogatszemu z nich Katarowi, królowie, prezydenci,…
W mroku światła
Marcin Żyła
Dopóki Iran będzie tu aktywny, dopóty w Iraku nie będzie dobrze – co do tego mieszkańcy obozu Baharka wydają się zgodni.
Emocje i zmiany: Izrael i Bliski Wschód po wyborach w USA
Karolina Przewrocka-Aderet
,
Judy Maltz
Wygrana Joe Bidena jest w Izraelu sensacją, bo bez wątpienia zmieni dotychczasowy kierunek polityki bliskowschodniej amerykańskiej administracji.…
Nowa wojna starych wrogów
Wojciech Jagielski
Ormianie i Azerowie, kuzynowie Turków, znów walczą o Górski Karabach. Górzystą, jak sama nazwa wskazuje, i zamieszkaną przez Ormian krainę, która ćwierć wieku…
Nowi Europejczycy mają się dobrze
Marcin Żyła
Pięć lat po otwarciu przez Angelę Merkel Niemiec dla uchodźców i migrantów ich integracja przebiega normalnie: z reguły sprawnie, czasem z kłopotami.
Bez powrotu
Agnieszka Pikulicka-Wilczewska
Co czwarty mieszkaniec Libanu to uchodźca, Palestyńczyk lub Syryjczyk. Podczas kryzysu – gospodarczego, politycznego i epidemicznego – stają się kozłami…
Po dwóch stronach miedzy
Wojciech Jagielski
W odwecie za pomoc, jaką Pakistan wyświadcza afgańskim talibom, Afganistan wspiera tych z sąsiedniej strony granicy. Dziś, gdy afgańscy talibowie są coraz…
Ile kosztuje afgański pokój
Wojciech Jagielski
Najgorsi zbrodniarze, najkrwawsi zamachowcy, najwięksi fanatycy religijni, handlarze „żywym towarem” i najpotężniejsi narkotykowi baronowie wychodzą z…
Liban: dzień wściekłości
Agnieszka Pikulicka-Wilczewska
Wybuch w bejruckim porcie to wynik wieloletnich zaniedbań skorumpowanej elity politycznej kraju. Dla Libańczyków to powód, by wznowić osłabioną epidemią…
Saudowie: książę znów oskarżony
ŻyM
Zmiana warty
Wojciech Jagielski
Sędziwi władcy Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, najstarsi przywódcy świata arabskiego, trafili do szpitali. Na początku roku, przeżywszy osiemdziesiąt lat, umarł…
Afganistan: wirusowa recesja
Paweł Pieniążek
Gospodarka Afganistanu może skurczyć się nawet o 10 proc. i wepchnąć w objęcia biedy kolejne 8 mln ludzi. Choć większość już teraz ledwo wiąże koniec z końcem.
Nie możemy ciągle umierać
Paweł Pieniążek
USA porozumiały się z talibami, teraz talibowie mają rozmawiać z rządem. Ale to, czy w Afganistanie skończy się zabijanie, zależy głównie od zwykłych ludzi.
Junus wraca do domu
Paweł Pieniążek
Dla kraju, w którym od 40 lat trwa wojna, a ponad połowa społeczeństwa żyje w biedzie, COVID-19 jest zagrożeniem, które szybko może wymknąć się spod kontroli.
Odwołane świętowanie
Wojciech Jagielski
Tegoroczny Nouruz, perski Nowy Rok, jest inny niż zwykle. Zamiast radości i nadziei towarzyszy mu żałoba i trwoga. Nic dziwnego – przypadł w czas zarazy, która…
Kraj, któremu odebrano wolę
Paweł Pieniążek
W niedzielę 15 marca rozpocznie się dziesiąty rok wojny w Syrii.
Wojciech Jagielski: reportaż z przyszłości
Wojciech Jagielski
,
Michał Kuźmiński
Gdzie będziemy za 25 lat? Co wydarzy się w Nowy Rok 2045? Jaka przyszłość czeka Europę i świat? Opowiada o tym reporter, pisarz i znawca Afryki Wojciech…
Migranci i uchodźcy patrzą w stronę Europy
Paweł Pieniążek
Żądając od Unii poparcia swojego zaangażowania w wojnę syryjską, Turcja ponownie wykorzystała cierpienie najsłabszych.
Syria: w pułapce Idlibu
Paweł Pieniążek
W rezultacie ofensywy na prowincję Idlib w północno-zachodniej Syrii wojska prezydenta Baszara al-Asada i ich rosyjscy sojusznicy odbili z rąk sił…
Świat na ulicy
Wolfgang Bauer
,
Paweł Pieniążek
WOLFGANG BAUER, reporter: To, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, bezpośrednio przekłada się na sytuację w naszych krajach. Nie ma już podziału na politykę…
Pokój potrzebny od zaraz
Miron Rapoport
,
Karolina Przewrocka-Aderet
MERON RAPOPORT, współzałożyciel izraelsko-palestyńskiej organizacji na rzecz rozwiązania jednopaństwowego: Plan Trumpa oddala szanse na porozumienie na Bliskim…
Trump pogrzebał proces pokojowy
Karolina Przewrocka-Aderet
A miało być tak pięknie: ponad dwa lata pracy i zapewniania, że plan pokojowy będzie „szansą stulecia” na trwałą zgodę między Izraelem i Palestyńczykami.
Dobry sułtan z Muskatu
Wojciech Jagielski
Na Bliskim Wschodzie, gdzie wojny nie cichną, Oman jest od lat oazą spokoju. Jego przywódca, zmarły niedawno sułtan Kabus, cierpliwie godził zwaśnionych i…
Ajatollahowie i palec Boży
Wojciech Jagielski
Kiedy Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, wygłasza piątkowe kazania, znaczy to, że sprawy w rządzonej przez niego republice mułłów mają się…
Zestrzelenie samolotu: skrucha Iranu, złość Irańczyków
Marcin Żyła
Po trzech dniach zaprzeczania władze w Teheranie przyznały się do omyłkowego zestrzelenia samolotu Ukrainian International Airlines.
Rozgrywanie pamięci
Karolina Przewrocka-Aderet
Nie udzielając głosu prezydentowi Dudzie, Izrael nie udziela go Polsce: tej, w której przez ostatnich 30 lat wykonano ogromną pracę nad pamięcią o polsko-…
Noc na Bliskim Wschodzie
Marcin Żyła
„Atak rakietowy na bazy USA” brzmi jak tytuł depeszy z wojny. Ale pierwsza odpowiedź Iranu na śmierć gen. Sulejmaniego była dość wyważona.
Cios w Iran
Krzysztof Strachota
Generał Kasem Sulejmani, uchodzący za architekta i głównego wykonawcę irańskiej polityki bliskowschodniej w ostatnich dekadach, został zabity w ataku…
Syria: 284 tysięcy ludzi ucieka przed wojną
Marcin Żyła
Liczba ta może się zwiększyć. W ostatniej prowincji kraju będącej pod kontrolą opozycji od półtora tygodnia trwa ofensywa wojsk rządowych.
Mosul nie powstaje z gruzów
Marcin Żyła
Ludzie wychodzą jakby nie wiadomo skąd. Życie w starej części Mosulu – irackiego miasta zniszczonego w dużym stopniu podczas zakończonej dwa lata temu bitwy z…
Ameryka i Izrael umacniają sojusz
Inga Rogg
Podczas wizyty w Izraelu Mike Pompeo zapewniał, że USA nie wycofują się z Bliskiego Wschodu. Priorytetem jest teraz powstrzymywanie Iranu.
Wywrócona szachownica
Krzysztof Strachota
Jedenaście dni: tyle wystarczyło, by rozkołysać region i zakwestionować wiele z tego, co dotąd wydawało się pewne – w Syrii i nie tylko.
Miasto przed potopem
Hanka Nowicka
Władze Turcji twierdzą, że budowa tej tamy na Tygrysie ma zapewnić nowe źródło energii. Ich oponenci, że chodzi o jeszcze większą kontrolę nad mniejszościami:…
Lekcja dla Europy
Krzysztof Strachota
Turecka armia zaczęła inwazję na kurdyjskie parapaństwo w Syrii. Byłby to doskonały odcinek bliskowschodniego thrillera politycznego.
Saudowie witają gości
Wojciech Jagielski
W rocznicę mordu opozycyjnego dziennikarza w jej konsulacie w Stambule, Arabia Saudyjska, jeden z najbardziej konserwatywnych i zamkniętych krajów świata,…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »