Po dwóch stronach miedzy
Po dwóch stronach miedzy

Pakistańscy talibowie pojawili się jesienią 2001 r., zaraz po inwazji Amerykanów na Afganistan. A nawet znacznie wcześniej, jeszcze w latach 80., gdy na Afganistan najechała Armia Czerwona. Wtedy jednak dzisiejsi talibowie, uczniowie, a raczej ich ojcowie, nosili dumne imię mudżahedinów, świętych wojowników. Afgańscy partyzanci, którzy podnieśli zbrojny opór przeciwko Rosjanom, wywodzili się z Pasztunów, stanowiących prawie połowę ludności kraju i zamieszkujących jego południe, położone na pograniczu z Pakistanem.
Linia podziału
Afgańczycy granicy z Pakistanem nigdy nie uznali i do dziś nazywają ją Linią Duranda. Wykreślił ją na mapie pod koniec XIX w. brytyjski dyplomata sir Mortimer Durand dla wyznaczenia granicy między brytyjskimi Indiami i Afganistanem. Linia Duranda przecinała ziemie równie wojowniczych, co niepokornych Pasztunów, z którymi...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]