Reklama

Zgoda Arabów z półwyspu

w cyklu STRONA ŚWIATA
08.01.2021
Czyta się kilka minut
Po trwającej prawie cztery lata zimnej wojnie państw Półwyspu Arabskiego przeciwko najmniejszemu, ale najbogatszemu z nich Katarowi, królowie, prezydenci, emirowie i szejkowie znad Zatoki Perskiej wypalili fajkę pokoju.
Książę Mohammed ibn Salman na naradzie Rady Państw Zatoki Perskiej w saudyjskiej al-Uli, 5 stycznia 2021 r. Fot. Saudi Press Agency /Xinhua News/East News
Z

Zimna wojna na Półwyspie Arabskim trwała prawie cztery lata. Wybuchła zaraz po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, a zakończyła się dwa tygodnie przed końcem jego panowania. Jankes, choć nie był w wojnie stroną, miał w niej wielki udział.

Propozycja nie do odrzucenia

Zaprzysiężony w styczniu 2017 r. Trump w swoją pierwszą, prezydencką podróż zagraniczną postanowił wybrać się właśnie na Półwysep Arabski i Bliski Wschód, w odwiedziny do tamtejszych najwierniejszych i najważniejszych sojuszników Ameryki – Arabii Saudyjskiej i Izraela. Dopiero stamtąd pojechał dalej, do Brukseli, Watykanu i na Sycylię. Dwa tygodnie po wizycie Trumpa w ojczyźnie islamu Arabia Saudyjska, a także jej sojusznicy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu oraz Egipt złożyły Katarowi propozycję nie do odrzucenia.

Przedstawiły listę ponad tuzina...

13422

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]