Reklama

Zgoda Arabów z półwyspu

Zgoda Arabów z półwyspu

w cyklu STRONA ŚWIATA
08.01.2021
Czyta się kilka minut
Po trwającej prawie cztery lata zimnej wojnie państw Półwyspu Arabskiego przeciwko najmniejszemu, ale najbogatszemu z nich Katarowi, królowie, prezydenci, emirowie i szejkowie znad Zatoki Perskiej wypalili fajkę pokoju.
Książę Mohammed ibn Salman na naradzie Rady Państw Zatoki Perskiej w saudyjskiej al-Uli, 5 stycznia 2021 r. Fot. Saudi Press Agency /Xinhua News/East News
Z

Zimna wojna na Półwyspie Arabskim trwała prawie cztery lata. Wybuchła zaraz po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, a zakończyła się dwa tygodnie przed końcem jego panowania. Jankes, choć nie był w wojnie stroną, miał w niej wielki udział.

Propozycja nie do odrzucenia

Zaprzysiężony w styczniu 2017 r. Trump w swoją pierwszą, prezydencką podróż zagraniczną postanowił wybrać się właśnie na Półwysep Arabski i Bliski Wschód, w odwiedziny do tamtejszych najwierniejszych i najważniejszych sojuszników Ameryki – Arabii Saudyjskiej i Izraela. Dopiero stamtąd pojechał dalej, do Brukseli, Watykanu i na Sycylię. Dwa tygodnie po wizycie Trumpa w ojczyźnie islamu Arabia Saudyjska, a także jej sojusznicy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu oraz Egipt złożyły Katarowi propozycję nie do odrzucenia.

Przedstawiły listę ponad tuzina...

13422

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dzięki za ten artykuł, bo w nawale fragmentów przedruków, czasem zdezaktualizowanych z zagranicznej prasy, trudno się zorientować jak ogólnie wyglądają stosunki międzynarodowe na Bliskim Wschodzie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]