Reklama

Niepokojąca tymczasowość

Niepokojąca tymczasowość

w cyklu STRONA ŚWIATA
12.02.2021
Czyta się kilka minut
Pod nadzorem ONZ Libijczycy wybrali tymczasowe władze. Mają ich one bezpiecznie doprowadzić do zapowiedzianych na schyłek roku wolnych wyborów i końca trwającej dziesiąty rok wojny, z której powodu doszło do rozpadu kraju na dwoje.
Po głosowaniu nad nowym tymczasowym rządem Libii, Genewa, 5 lutego 2021 r. / FOT. UNITED NATIONS / AFP
N

Na początku lutego pod Genewą spotkało się kilkudziesięciu libijskich polityków, wybranych przez specjalną wysłanniczkę ONZ, Amerykankę Stephanie Williams (właśnie zastąpił ją na stanowisku Słowak Jan Kubis) oraz rywalizujące ze sobą libijskie rządy z Trypolisu – uznany przez wspólnotę międzynarodową – i Bengazi. Po kilku głosowaniach, Libijczycy wybrali tymczasowych przywódców, którzy mają przejąć władzę od obu zwaśnionych obozów i urządzić wolne wybory, wyznaczone na 24 grudnia. Politycy wybrani do władz tymczasowych obiecali, że w grudniowych wyborach uczestniczyć nie będą.

Sposobem na przełamanie wrogości między zachodnią stolicą, Trypolisem i samozwańczą, wschodnią, Bengazi miały być wspólne listy kandydatów, na których musiały się znaleźć kandydatury przedstawicieli wszystkich libijskich obozów politycznych – zachodu, wschodu i oaz z pustynnego południa. Za murowanych...

10406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]