Reklama

Wojciech Jagielski: reportaż z przyszłości

Wojciech Jagielski: reportaż z przyszłości

13.03.2020
Czyta się kilka minut
Gdzie będziemy za 25 lat? Co wydarzy się w Nowy Rok 2045? Jaka przyszłość czeka Europę i świat? Opowiada o tym reporter, pisarz i znawca Afryki Wojciech Jagielski, autor tekstu „Plac Trafalgaru” z wyjątkowego wydania „Tygodnika Powszechnego”.
Wojtek Jagielski / fot. Albert Zawada dla TP
Wojtek Jagielski / fot. Albert Zawada dla TP

Posłuchaj

R

Raport z przyszłości” - to tytuł jubileuszowego wydania specjalnego z cyklu „Tygodnik Powszechny - Historia”. Powstało z okazji 75-lecia naszego pisma, ale zredagowaliśmy je z perspektywy stulecia „Tygodnika” w roku 2045. Jak będzie wyglądał wtedy świat? Wyruszyliśmy w przyszłość, by zbadać, co wyrosło z dzisiejszych procesów politycznych, demograficznych, klimatycznych, kulturowych czy religijnych.

Czyżbyśmy powinni zacząć się przyzwyczajać do myśli, że nasz świat nie jest tak stabilny, jak nam się na co dzień wydaje? - I że nie jest taki pewny, nie jest nam dany raz na zawsze - mówi Wojciech Jagielski. - Przyzwyczailiśmy się do tego, że otrzymaliśmy coś, o co przynajmniej większość z nas nie walczyła, nie starała się. Przywykliśmy te wszystkie dobrodziejstwa uważać za nam należne. A żeby je mieć, trzeba o nie dbać i pielęgnować je w życiu codziennym, a przynajmniej dostrzegać wartość wszystkiego tego, co przywykliśmy uważać za oczywiste.

Więcej o jubileuszowym wydaniu "Raport z przyszłości"


Muzyka: Sascha Ende, Blockbuster Atmosphere 5 (African Spirit) / FilmMusic.io na licencji CC BY

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz