Krwawe lwy Damaszku

Rodzina Asadów rządzi Syrią od półwiecza. Mimo popełnionych zbrodni, trwającej od dekady wojny i strasznej sytuacji humanitarnej, dyktator czuje się pewnie.

Reklama

Krwawe lwy Damaszku

Krwawe lwy Damaszku

08.03.2021
Czyta się kilka minut
Rodzina Asadów rządzi Syrią od półwiecza. Mimo popełnionych zbrodni, trwającej od dekady wojny i strasznej sytuacji humanitarnej, dyktator czuje się pewnie.
Generał Hafiz al-Asad na froncie podczas wojny z Izraelem w 1967 r. TALLANDIER / RUE DES ARCHIVES / FORUM
T

Trwał trzeci rok wojny w Syrii, gdy tłumy gości zjawiły się w pałacu prezydenckim w Damaszku, syryjskiej stolicy. Wybrany w fikcyjnych wyborach Baszar al-Asad chciał, by jego zaprzysiężenie na kolejnych siedem lat odbyło się z pompą. Zależało mu, by ceremonia wyglądała tak jak zaprzysiężenie Władimira Putina dwa lata wcześniej.

Baszar al-Asad zachwycał się prezydentem Rosji, zanim jeszcze ten stał się jego kluczowym sojusznikiem i wybawcą. Szedł więc teraz po długim czerwonym dywanie – jak wcześniej Putin – wzdłuż którego stali na baczność żołnierze. Triumfalnie wkroczył do pałacu, minął oklaskujących go gości, a następnie udał się na scenę, gdzie złożył przysięgę.

Chciał być postrzegany jako silny przywódca i tego dnia mógł pokazać się w takiej roli. Z nieśmiałego młodzieńca wyrósł na dyktatora, trzymającego kraj żelazną ręką – jak wcześniej jego ojciec Hafiz, zmarły w...

17442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]