Krwawe lwy Damaszku

Rodzina Asadów rządzi Syrią od półwiecza. Mimo popełnionych zbrodni, trwającej od dekady wojny i strasznej sytuacji humanitarnej, dyktator czuje się pewnie.

Reklama

Ładowanie...

Krwawe lwy Damaszku

08.03.2021
Czyta się kilka minut
Rodzina Asadów rządzi Syrią od półwiecza. Mimo popełnionych zbrodni, trwającej od dekady wojny i strasznej sytuacji humanitarnej, dyktator czuje się pewnie.
Generał Hafiz al-Asad na froncie podczas wojny z Izraelem w 1967 r. TALLANDIER / RUE DES ARCHIVES / FORUM
T

Trwał trzeci rok wojny w Syrii, gdy tłumy gości zjawiły się w pałacu prezydenckim w Damaszku, syryjskiej stolicy. Wybrany w fikcyjnych wyborach Baszar al-Asad chciał, by jego zaprzysiężenie na kolejnych siedem lat odbyło się z pompą. Zależało mu, by ceremonia wyglądała tak jak zaprzysiężenie Władimira Putina dwa lata wcześniej.

Baszar al-Asad zachwycał się prezydentem Rosji, zanim jeszcze ten stał się jego kluczowym sojusznikiem i wybawcą. Szedł więc teraz po długim czerwonym dywanie – jak wcześniej Putin – wzdłuż którego stali na baczność żołnierze. Triumfalnie wkroczył do pałacu, minął oklaskujących go gości, a następnie udał się na scenę, gdzie złożył przysięgę.

Chciał być postrzegany jako silny przywódca i tego dnia mógł pokazać się w takiej roli. Z nieśmiałego młodzieńca wyrósł na dyktatora, trzymającego kraj żelazną ręką – jak wcześniej jego ojciec Hafiz, zmarły w...

17442

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]