Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 29/2010
Data wydania:
18.07.2010
Numer wydania:
29
Rok wydania:
2010
Edytorial
Katolik u władzy
Ks. Adam Boniecki
U podstaw "złowrogiego" dla wielu katolików - bo "liberalnego" - prawa leży na wskroś chrześcijańska zasada poszanowania wolności i…
Komentarze
Palikot – zgrzany zacier
Andrzej Brzeziecki
Paradoks pierwszy: w sprawie Janusza Palikota wszyscy mają trochę racji. Pisarz Eustachy Rylski, który broniąc go, zarzuca hipokryzję innym, bo to, co mówi…
Kuba: reżim odetchnął
Maciej Wiśniewski
Choć dysydent Guillermo Fari?as dyplomatycznie zapewnił, że "tutaj nie ma wygranych ani przegranych, tutaj wygrał cały kraj", to z wiadomości o…
Mamo, kup lokatę!
Michał Kuźmiński
Nie będą reklamować niezdrowych przekąsek i napojów w podstawówkach i w dziecięcych kanałach TV, pismach i serwisach internetowych.
Kraj
Sumienie i władza
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy: Blokowanie marszów niczemu dobremu nie służy. Gdyby nie zakaz wydany przez Lecha Kaczyńskiego, to dziś…
Prawy do lewego, lewy do prawego
Piotr Zaremba
Zwolennikami szybkiego padnięcia PiS w objęcia SLD są najbardziej siermiężni i nieciekawi aparatczycy - tłumaczył mi niedawno pewien parlamentarzysta młodszego…
Kryzys i marazm
Janusz A. Majcherek
Przez Europę przetacza się fala pospiesznie dokonywanych radykalnych reform, jeszcze niedawno uważanych za niemożliwe do przeprowadzenia. Czy polskim politykom…
Piekielny dylemat
Olaf Osica
Za rok, 1 lipca 2011 r., Polska po raz pierwszy będzie przewodniczyć pracom Unii Europejskiej. Co to znaczy? Co będzie miarą polskiego sukcesu - lub porażki?
Europa pod presją
Elmar Brok
Elmar Brok, europoseł, koordynator ds. polityki zagranicznej Europejskiej Partii Ludowej: Mechanizm kontrolny musi zostać wzmocniony, aby do Brukseli trafiały…
Wiara
Utrafić w sedno sprawy
O. Wacław Oszajca SJ
Ewangeliczne opowiadanie o tym, jak Maria i Marta podejmowały Jezusa, najczęściej służy jako dowód na wyższość życia zakonnego nad świeckim, ślubów zakonnych i…
Miłość bez konfliktów
Abp Józef Życiński
Zapytali Go, aby móc Go oskarżyć: "Czy wolno uzdrawiać w szabat?" Odpowiedział im: "O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca. Tak więc wolno…
Dewarim
Paweł Śpiewak
Deuteronomium 1,1 - 3,22
Policja u kardynała
Teresa Stylińska
Dlaczego w archiwach archidiecezji Mechelen śledczy odnaleźli akta sprawy mordercy i gwałciciela dzieci Marca Dutroux? Sugestie, że hierarchowie mają powody,…
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Józef Majewski
Dobiegła końca bogata i skomplikowana epoka w katolickim ekumenizmie - z funkcji przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, z powodu…
Kazirodczy początek
Kazirodczy początek
Pojednanie w praktyce
Wojciech Pięciak
Choć zostawiła w Europie Wschodniej więcej pieniędzy niż niejedna dbająca o autoreklamę zachodnia instytucja, jej nazwa rzadko pojawia się publicznie. Bilans…
5 - 12 lipca 2010
STOLICA APOSTOLSKA
Jestem wierzący i jestem za in vitro
TP
Poparcie dla in vitro w ostatnim roku spadło w Polsce o 4 proc. - ogłosił 6 lipca CBOS. Badania wykazują, że większość osób wierzących świadomie popiera tę…
Świat
Finał pełen kopniaków
Juan Villoro
Juan Villoro, pisarz: Pośród całej tej katastrofy, jaką był finał mundialu, należy się cieszyć, że zwyciężył ten, który więcej wniósł do niego piłkarsko.…
Z frontu walki z kryzysem
GRECJA
Baw się, póki możesz
Patrycja Bukalska
Ogłoszenia kuszą: domy i wille, z tarasami i z ogrodami, po cenach - jak na warunki hiszpańskie - naprawdę niskich. I zwykle ten sam komentarz: "Sprzedam…
Ukrainina, narkotyk wolności
Andrzej Brzeziecki
Witkacy pisał o zakopianinie: środku odurzającym, który sprawia, że chce się wracać do miasta pod Tatrami, choć oferuje okropne ceny i dziki tłum. Takie są…
Jerozolima, pole bitwy
Zuzanna Radzik
Kilkuset młodych Izraelczyków toczy swój bój co tydzień, na ulicach. Stawka jest na pozór prosta: czyja będzie Jerozolima. W istocie linia podziału nie…
Kultura
Podłe serce
Kalina Błażejowska
"U mnie w porządku; czasem troszkę spaceruję, czasem pociągam z grubej niebieskiej rury tlenowej" - pisała w jednym z listów ze szpitala. W ostatnim…
Znacie? To posłuchajcie!
Bartosz Staszczyszyn
"Shrek Forever" to nie tylko sprawna maszynka do zarabiania pieniędzy. Czwarta część popularnej serii pokazuje, jak bliska wyczerpania jest dziś…
Najbardziej bezczelny duet w polskim teatrze
Marcin Kościelniak
W tym teatrze Strzępka i Demirski pokazują kulturalny establishment jako skorumpowane towarzystwo, które utraciło kontakt z rzeczywistością i wyciera sobie…
Przedwojenna opowieść
Lektor
Antoni Kroh: STARORZECZA - "W naszej ówczesnej mowie słowo »przedwojenny« oznaczało »solidny, w dobrym gatunku, godzien zaufania«... »Masło przedwojenne…
Egzystencja napięta
Anita Piotrowska
Bohater "Zagubionych w miłości" chciałby miłość, przyjaźń oraz bliskość postawić na ostrzu noża, dookreślić każdym swoim i cudzym gestem.
Iść, żyć, opowiadać
Grzegorz Wysocki
Jury Międzynarodowych Targów Książki w Zimbabwe umieściło "Lunatyczną krainę" w pierwszej dwunastce największych powieści afrykańskich minionego…
Zakamarki duszy i ciała
Agnieszka Sabor
Jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy twórczość "młodych surrealistów" okaże się tylko chwytem galeryjnym, czy poważną propozycją artystyczną.…
12 lipca - 1 sierpnia
Brunonalia 2010
18 - 22 lipca 2010
Niedziela z... piłkarzem
Felietony
Kto wygrał?
Marian Stala
Kto wygrał wybory prezydenckie? Zdrowy rozsądek i Państwowa Komisja Wyborcza podpowiadają, że wygrał ten, kto w drugiej turze uzyskał więcej głosów. Ale: nie…
Czerwona kropka na rozdrożu
Jan Klata
Jak to już jest coraz szerzej wiadomym, względna estetyka sklepów wielkopowierzchniowych sieci Carrefour ("3-cie miejsce na świecie pod względem zysku, 2-…
Lawina
Wojciech Bonowicz
Praca to, jak wiadomo, najtańszy sposób spędzania wolnego czasu. Na lubelski Festiwal Inne Brzmienia pojechałem więc trochę do pracy; dyrektor imprezy, Mirek…
Bez odpowiedzi
Józefa Hennelowa
Teraz czekają nas spory ideowe. Zgłoszone przez lewicę, bardzo głośno i dobitnie artykułowane w kampanii przez prawą stronę, ostrożnie, ale wyraźnie dotykane w…
Dodatki w numerze TP 29/2010
Conrad 02 (29/2010)
Rozłąka z uogólnieniem
Olga Stanisławska
Im bardziej jakiś zakątek świata jest odległy, tym bardziej jego mieszkańcy wydają nam się niewolnikami reguł. Zakładnikami sytuacji, pozbawionymi osobowości,…
Bezgłowy strach
Grzegorz Jankowicz
Obcość, którą czytelnicy bez trudu identyfikują w pisarstwie Herty Müller, ma swe źródło w skomplikowanym doświadczeniu dyktatury. Z jednej strony mamy…
Najpóźniej w Turynie
László Krasznahorkai
Życie i moralność łączy gęsty węzeł, który co krok próbujemy rozpleść, ulegając złudzeniu, że można żyć bez moralności albo - co gorsza - rozmyślać o…
Tango, sprzeciw i wojna
Elżbieta Sobolewska
Krasznahorkai nieustannie powtarza, że najbardziej interesuje go człowiek oddalony od cywilizacji i pozbawiony dóbr materialnych. Najlepsza literatura opowiada…
Splot
Leonard Neuger
Historycy zrobili swoje. Filmowcy, dziennikarze, prokuratorzy, sędziowie, politycy, moraliści - wszyscy zrobili swoje. Pokazali antysemicką zbrodnię, która…
Zawsze piszemy o sobie
Ewa Kuryluk
Z Ewą Kuryluk rozmawiała Agnieszka Wolny-Hamkało
Grunwald 600 lat później
Grunwald 2010
Wojciech Pięciak
Wieś Ropa zwana jest bramą Beskidu Niskiego. W świecie, którego nie ma, była ostatnią polską wsią; dalej żyli Łemkowie.
Bitwa jak Sąd Boży
Krzysztof Ożóg
Prof. Krzysztof Ożóg, historyk średniowiecza: Upału wcale nie ma, a deszcz pada jeszcze przed południem. Jagiełło rzeczywiście wysłuchuje dwóch Mszy i dokonuje…
Žalgiris, wspólne zwycięstwo
Patrycja Bukalska
Wielki Książę Vytautas wyruszył pod Žalgiris w miniony wtorek, z wileńskiego Placu Katedralnego. Tamtego wieczora, 6 lipca, w Wilnie zaroiło się od rycerzy na…
Zakochani w Matejce
Tomas Venclova
Tomas Venclova: Na Litwie popularne jest mniemanie, że rzekoma "ucieczka Litwinów" pod Grunwaldem była w istocie manewrem, którego Litwini nauczyli…
Gomułka jedzie na Grunwald
Bartłomiej Noszczak
Obchody 550. rocznicy bitwy w 1960 r. miały przekonywać, że komunizm to ukoronowanie tysiącletniej historii narodu, a Niemcy (Zachodnie) to odwieczny wróg…
Zielona Brama
Szklany Dom dla Żeromskiego
Madlena Szeliga
W Ciekotach marzenia autora "Przedwiośnia" wreszcie stają się rzeczywistością. Słynny pisarz nie mógł przewidzieć, że przed jego rodzinnym dworem…