Reklama

Podłe serce

Podłe serce

13.07.2010
Czyta się kilka minut
"U mnie w porządku; czasem troszkę spaceruję, czasem pociągam z grubej niebieskiej rury tlenowej" - pisała w jednym z listów ze szpitala. W ostatnim roku życia Haliny Poświatowskiej serce nie pozwalało już o sobie zapomnieć.
Portret Haliny Poświatowskiej z 1961, New Hampstead. / fot. Muzeum Literatury / East News
H

Halina Poświatowska (1935-1967) zadebiutowała jako poetka w 1957 roku w "Kierunkach". Ze względu na datę rozpoczęcia kariery literackiej zaklasyfikowano ją do Pokolenia "Współczesności", jednak do końca życia nie identyfikowała się z żadnymi grupami literackimi, samodzielnie wypracowując swój styl. Jej twórczość - stale przetwarzająca wątki autobiograficzne, zdominowana przez tematykę miłosną - została przez Stanisława Grochowiaka określona jako "fenomen autentycznego erotyzmu", niespotykany wcześniej w polskiej poezji kobiecej. Za życia Poświatowska opublikowała trzy tomy poetyckie ("Hymn bałwochwalczy" 1958, "dzień dzisiejszy" 1963, "Oda do rąk" 1966), a także jeden reportaż ("Notatnik amerykański" 1961), jedno opowiadanie ("Niebieski ptak" 1966) i powieść autobiograficzną ("Opowieść dla przyjaciela" 1967). Inne utwory - nowela "Znajomy z Kotoru" i zbiór poezji "jeszcze...

28348

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]