Reklama

Miłość bez konfliktów

Miłość bez konfliktów

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Zapytali Go, aby móc Go oskarżyć: "Czy wolno uzdrawiać w szabat?" Odpowiedział im: "O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca. Tak więc wolno jest w szabat dobrze czynić". Mt 12, 10. 12.
S

Szacunek dla świętego dnia szabatu wyrażała uporządkowana hierarchia zasad i wartości. Dramatyczny wymiar tego porządku pojawiał się wtedy, gdy tracono z oczu człowieka, jego niepowtarzalną godność, samotne zmaganie z cierpieniem. Ci, którzy jawili się wcześniej jako obrońcy zasad, stawali się bezdusznymi biurokratami religijnymi, gdy reagowali zgorszeniem na uzdrowienia w szabat. Być może usiłowali wykazywać, że odejście od zasad wyrażających szacunek dla świętego dnia doprowadzi do zagrożenia relatywizmem. Być może obawiali się, że uzdrawianie w szabat zaowocuje niezdrowym pragmatyzmem, który przyniesie stopniową erozję uświęconych praw i zasad. Jakiekolwiek były motywy takiego działania, z perspektywy czasu ich oceny jawią się jako wyraz tragicznego rozdarcia między miłością do Boga i miłością do człowieka. Dziś tę samą próbę wartościowań rozwija Peter Singer, uznając...

2213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]