Reklama

Ładowanie...

Miłość bez konfliktów

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Zapytali Go, aby móc Go oskarżyć: "Czy wolno uzdrawiać w szabat?" Odpowiedział im: "O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca. Tak więc wolno jest w szabat dobrze czynić". Mt 12, 10. 12.
S

Szacunek dla świętego dnia szabatu wyrażała uporządkowana hierarchia zasad i wartości. Dramatyczny wymiar tego porządku pojawiał się wtedy, gdy tracono z oczu człowieka, jego niepowtarzalną godność, samotne zmaganie z cierpieniem. Ci, którzy jawili się wcześniej jako obrońcy zasad, stawali się bezdusznymi biurokratami religijnymi, gdy reagowali zgorszeniem na uzdrowienia w szabat. Być może usiłowali wykazywać, że odejście od zasad wyrażających szacunek dla świętego dnia doprowadzi do zagrożenia relatywizmem. Być może obawiali się, że uzdrawianie w szabat zaowocuje niezdrowym pragmatyzmem, który przyniesie stopniową erozję uświęconych praw i zasad. Jakiekolwiek były motywy takiego działania, z perspektywy czasu ich oceny jawią się jako wyraz tragicznego rozdarcia między miłością do Boga i miłością do człowieka. Dziś tę samą próbę wartościowań rozwija Peter Singer, uznając...

2213

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]