Reklama

Ładowanie...

Kazirodczy początek

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Kazirodczy początek
W

W 27. numerze "Tygodnika Powszechnego" Artur Sporniak powraca kolejny raz do problemów, jakie powstają przy konfrontacji nauk przyrodniczych z teologią, jeśli chodzi o antropogenezę. W ramach zasadniczego pytania, czy teolog może pogodzić się z przypadkowym pojawieniem się człowieka w ewolucji (co jest najbardziej prawdopodobną hipotezą przyrodniczą), Sporniak koncentruje się na interpretacji biblijnego przekazu o pierwszej parze i wywodzącym się od niej grzechu pierworodnym. Autor zadał sobie trud prześledzenia różnych poglądów na tę kwestię, w tym też tradycyjnego, przyjmującego przekaz biblijny prawie dosłownie jako relację z zaistniałych zdarzeń. Jako przykład takiego stanowiska przytacza poglądy o. Jacka Salija i wiedeńskiego kardynała Christophera Schönborna.

Chciałbym zwrócić uwagę, że wszystkie poglądy na antropogenezę, zakładające istnienie pierwszej...

4621

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]