Reklama

Kazirodczy początek

Kazirodczy początek

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Kazirodczy początek
W

W 27. numerze "Tygodnika Powszechnego" Artur Sporniak powraca kolejny raz do problemów, jakie powstają przy konfrontacji nauk przyrodniczych z teologią, jeśli chodzi o antropogenezę. W ramach zasadniczego pytania, czy teolog może pogodzić się z przypadkowym pojawieniem się człowieka w ewolucji (co jest najbardziej prawdopodobną hipotezą przyrodniczą), Sporniak koncentruje się na interpretacji biblijnego przekazu o pierwszej parze i wywodzącym się od niej grzechu pierworodnym. Autor zadał sobie trud prześledzenia różnych poglądów na tę kwestię, w tym też tradycyjnego, przyjmującego przekaz biblijny prawie dosłownie jako relację z zaistniałych zdarzeń. Jako przykład takiego stanowiska przytacza poglądy o. Jacka Salija i wiedeńskiego kardynała Christophera Schönborna.

Chciałbym zwrócić uwagę, że wszystkie poglądy na antropogenezę, zakładające istnienie pierwszej...

4621

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]