Ładowanie...
Grunwald 2010
Grunwald 2010
Gdy ruszyło narodowe przebudzenie, a Łemkowie zwrócili się ku Rosji, Ropa stała się ośrodkiem polskości. I właśnie umocnieniu tożsamości służyło to, co stało się tu w lipcu 1910 r.: w centrum oddalonej od świata wioski stanął "obelisk grunwaldzki". Można to sobie wyobrazić: odświętnie ubrani chłopi, ksiądz, nauczyciel... Takich miejsc było wtedy w Polsce wiele. Z kulminacją w Krakowie, gdzie w obecności 150 tys. ludzi ze wszystkich zaborów odsłonięto wielki Pomnik Grunwaldzki.
Mit Grunwaldu ożywiał wtedy wyobraźnię nie tylko Polaków. Odgrywał ogromną rolę także w kształtowaniu się tożsamości Litwinów i Niemców. Każdy z tych narodów miał swoją interpretację Grunwaldu (Žalgirisu, Tannenbergu). Mit niemiecki, w którym Tannenberg symbolizował "Drang nach Osten", umarł w 1945 r. Natomiast w Polsce i na Litwie pamięć trwała, choć podlegała zmianom. Przełomem były lata 1989-90: dziś Grunwald nie jest potrzebny dla krzepienia serc czy straszenia Niemcami. Kojarzy się z pasjonatami z bractw rycerskich, z kolorową rekonstrukcją.
Ale warto opowiedzieć dziś o Grunwaldzie jako o czymś więcej niż tylko pikniku. W historii narodów są momenty, które po prostu warto przypominać. To nie tylko Warszawa 1920 czy Normandia 1944. Amerykanie już planują maraton 150-lecia wojny secesyjnej. W ubiegłym roku, w 2000-lecie bitwy w Lesie Teutoburskim - gdzie Germanie wyrżnęli Rzymian, broniąc swej wolności - państwo niemieckie sfinansowało wielką wystawę, a tygodnik "Spiegel" dopieścił czytelników tezą, że z tamtej wiktorii narodził się naród niemiecki...
W końcu bitwa pod Grunwaldem, największa batalia średniowiecza, przez swe "drugie życie" kształtowała Europę Środkową, politycznie i kulturowo. A wcześniej dała początek europejskiemu mocarstwu. Choć upadło 350 lat później, do dziś żyjemy w regionie, którego zręby ukształtowały się właśnie wtedy.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]