Reklama

Zakamarki duszy i ciała

Zakamarki duszy i ciała

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno nie było wiadomo, czy twórczość "młodych surrealistów" okaże się tylko chwytem galeryjnym, czy poważną propozycją artystyczną. Krakowska wystawa dowodzi, że nurt nadrealistyczny krzepnie i dojrzewa.
A

Artyści pokazani w Bunkrze Sztuki nie penetrują traum społecznych, nie komentują otaczającej ich rzeczywistości, nie przyglądają się historii ani geografii - co nie oznacza wcale, że zajmują się błahostkami. Posługując się obrazem, a czasem także przedmiotem-rzeźbą-instalacją, snują opowieść pojedynczą, intymną, dyskretną (choć nierzadko spektakularną) - i tajemniczą. Opowieść o własnych lękach, snach i obsesjach. O światach niemożliwych, które wydają się naturalne, a nawet naturalistyczne. O oswajaniu grozy groteską. O powadze zabawy. Wreszcie, o wzajemnym przenikaniu się duszy i ciała.

***

Bo to ciało właśnie, jego anatomia i fizjologia - najbliższe człowiekowi, a zarazem niedostępne, ukryte pod cienką warstwą skóry - okazuje się jednym z największych "przekleństw wyobraźni". I jednym z najważniejszych tematów wystawy. Nowi surrealiści...

7579

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]