Reklama

Ładowanie...

Przedwojenna opowieść

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Antoni Kroh: STARORZECZA - "W naszej ówczesnej mowie słowo »przedwojenny« oznaczało »solidny, w dobrym gatunku, godzien zaufania«... »Masło przedwojenne« (sklepik w Łodzi na Piotrkowskiej, lata 40. Osoba, która to zapisała, była zdumiona, że tylu ludzi na widok tej wywieszki uśmiecha się ze zrozumieniem)". "Starorzecza" też są niewątpliwie przedwojenne, choć ich autor urodził się w 1942 roku.
A

Antoni Kroh - etnograf, historyk kultury, pisarz, tłumacz. Znawca i miłośnik Podhala, Spiszu i Łemkowszczyzny. Czech i Słowacji. Autor nowego przekładu arcydzieła Jaroslava Haška, tomu szkiców "O Szwejku i o nas", a także "Sklepu potrzeb kulturalnych", świetnej książki o dzieciństwie spędzonym przez małego astmatyka w Bukowinie Tatrzańskiej, a zarazem o góralszczyźnie i jej przemianach.

"Starorzecza", ogromna - sześćset stron! - wielowątkowa, dygresyjna opowieść autobiograficzna, mówią więcej o historii minionego wieku niż niejedna praca historyczna. Cytaty z historyków też się tu zresztą znalazły, najważniejsze jednak jest budowanie wielobarwnego obrazu przeszłości z okruchów pamięci, fragmentów ludzkich losów, listów i dokumentów, anegdot, nawet dziecięcych wyliczanek. Ów pozorny chaos, w który od pierwszej strony wkraczamy, to po prostu życie, bo przecież...

4039

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]