Reklama

Ładowanie...

Iść, żyć, opowiadać

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Jury Międzynarodowych Targów Książki w Zimbabwe umieściło "Lunatyczną krainę" w pierwszej dwunastce największych powieści afrykańskich minionego wieku.
T

Tizangara to miasteczko, w którym rozgrywa się akcja "Ostatniego lotu flaminga", pierwszej przetłumaczonej w 2005 r. na język polski powieści Mii Couto, wybitnego mozambickiego prozaika i poety. Jedno z porzekadeł miejscowej ludności głosi, że "świat to nie to, co istnieje, lecz to, co się dzieje". Słowa powtarzane w Tizangarze - odpowiednio modyfikowane i na różne sposoby interpretowane - można potraktować jako najkrótszą charakterystykę prozy Couto, która, za sprawą właśnie wydanej "Lunatycznej krainy", być może w końcu zostanie należycie doceniona przez rodzimą krytykę literacką i czytelników.

***

Wcześniej opublikowane po polsku tomy - "Ostatni lot flaminga" oraz przełożony przez młodych warszawskich iberystów "Naszyjnik z opowiadań" (2008) - doczekały się zaledwie pojedynczych omówień i niezasłużenie przeszły bez echa. Sytuacja zaczęła...

10267

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]