Reklama

Iść, żyć, opowiadać

Iść, żyć, opowiadać

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Jury Międzynarodowych Targów Książki w Zimbabwe umieściło "Lunatyczną krainę" w pierwszej dwunastce największych powieści afrykańskich minionego wieku.
T

Tizangara to miasteczko, w którym rozgrywa się akcja "Ostatniego lotu flaminga", pierwszej przetłumaczonej w 2005 r. na język polski powieści Mii Couto, wybitnego mozambickiego prozaika i poety. Jedno z porzekadeł miejscowej ludności głosi, że "świat to nie to, co istnieje, lecz to, co się dzieje". Słowa powtarzane w Tizangarze - odpowiednio modyfikowane i na różne sposoby interpretowane - można potraktować jako najkrótszą charakterystykę prozy Couto, która, za sprawą właśnie wydanej "Lunatycznej krainy", być może w końcu zostanie należycie doceniona przez rodzimą krytykę literacką i czytelników.

***

Wcześniej opublikowane po polsku tomy - "Ostatni lot flaminga" oraz przełożony przez młodych warszawskich iberystów "Naszyjnik z opowiadań" (2008) - doczekały się zaledwie pojedynczych omówień i niezasłużenie przeszły bez echa. Sytuacja zaczęła...

10267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]