Reklama

Ładowanie...

Sumienie i władza

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy: Blokowanie marszów niczemu dobremu nie służy. Gdyby nie zakaz wydany przez Lecha Kaczyńskiego, to dziś prawdopodobnie mielibyśmy w Warszawie zwykły Marsz Równości, a nie dużą europejską paradę. Rozmawiali: Ks. Adam Boniecki i Konrad Piskała
K

Ks. Adam Boniecki, Konrad ­Piskała: Czy można być dobrym katolikiem, a zarazem dobrym prezydentem stolicy? Cesarzem i chrześcijaninem zarazem?

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Im dłużej żyję, tym trudniej mi na to pytanie odpowiedzieć. Gdy byłam młodsza, to miałam proste recepty na życie. Wybory etyczne w okresie komunizmu były dużo łatwiejsze niż w demokracji. Wówczas wiadomo było, że gdy ktoś chce być człowiekiem wierzącym, to tego nie ukrywa. Niektórzy wydawali dwa rodzaje zaproszeń na ślub. Na cywilny dla jednych znajomych, na kościelny dla drugich. Dla mnie było jasne: kto jest zaproszony na ślub cywilny, przychodzi też do kościoła.

W demokracji, szczególnie, gdy się sprawuje funkcję publiczną, trzeba pamiętać, że nie jest się reprezentantem wyłącznie swojego środowiska. Wójtowie, burmistrzowie, prezydent, premier...

13206

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]