Reklama

Jerozolima, pole bitwy

Jerozolima, pole bitwy

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Kilkuset młodych Izraelczyków toczy swój bój co tydzień, na ulicach. Stawka jest na pozór prosta: czyja będzie Jerozolima. W istocie linia podziału nie przebiega wzdłuż schematu: Izraelczycy kontra Arabowie. A stawka jest poważniejsza.
Jerozolima / fot. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
P

Po raz pierwszy wyszli na ulice tego jerozolimskiego osiedla latem ubiegłego roku. W akcie solidarności, po wysiedleniu palestyńskiej rodziny w Szeik Dżara (Sheikh Jarrah) i po oddaniu jej domu - jeszcze tego samego dnia - izraelskim osadnikom. Potem przez rok, co tydzień, szli tam w kilkusetosobowej demonstracji, składającej się głównie z ludzi młodych.

W minionym tygodniu zamiast do Szeik Dżara, ich marsz skierował się do Silwan, dzielnicy także zagrożonej wysiedleniami i wyburzeniami. Kilka dni wcześniej prezydent Jerozolimy Nir Barkat zatwierdził na sesji rady miejskiej - wbrew radom ekspertów - plan wyburzenia 20 palestyńskich domów, aby obok parku archeologicznego "Miasto Dawida" stworzyć centrum handlowe dla turystów.

Po roku konsekwentnej działalności, po roku cotygodniowych protestów, nowa izraelska lewica - bo tak o sobie mówią -...

13719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]