Reklama

Ładowanie...

Pojednanie w praktyce

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Choć zostawiła w Europie Wschodniej więcej pieniędzy niż niejedna dbająca o autoreklamę zachodnia instytucja, jej nazwa rzadko pojawia się publicznie. Bilans niemieckiej fundacji "Renovabis" to 500 mln euro, wydanych w ciągu 17 lat istnienia.
B

Był rok 2000, gdy Kościół katolicki w Niemczech postanowił wypłacić zadośćuczynienie żyjącym jeszcze ludziom, którzy podczas II wojny światowej pracowali przymusowo w jego instytucjach, np. w klasztornych gospodarstwach. Decyzja zapadła na fali trwającej w Niemczech debaty o odszkodowaniach dla ofiar III Rzeszy. Biskupi przeznaczyli 5 mln marek dla ofiar (pieniędzmi zarządzał "Caritas"), a kolejne 5 mln przekazali Fundacji "Renovabis" z Freising koło Monachium - aby wspierała projekty służące zachowaniu pamięci historycznej. Przewodniczący Episkopatu, kard. Karl Lehmann, nazwał to "gestem przeprosin i pojednania".

Wybrano "Renovabis", gdyż istniejąca wówczas od siedmiu lat fundacja miała najlepsze rozeznanie w Europie Wschodniej. W kolejnych latach "Renovabis" wspierała więc wystawy czy publikacje, a zwłaszcza np. spotkania młodzieży z byłymi więźniami...

6775

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]