Reklama

Ładowanie...

Katolik u władzy

13.07.2010
Czyta się kilka minut
U podstaw "złowrogiego" dla wielu katolików - bo "liberalnego" - prawa leży na wskroś chrześcijańska zasada poszanowania wolności i szacunku dla Innego.
B

Benedykt XVI powiedział świeckim, żeby "prawdy ewangelicznej nie wprowadzali w życie w sposób agresywny i infantylny". Tymczasem kusi nas narzucenie innym naszych słusznych przekonań, jakby prawda nie miała siły pociągać siłą samej prawdy. Za narzucanie prawdy siłą Kościół uroczyście przeprosił w 2000 roku.

A jeśli katolik zajmuje w państwie (w samorządzie, w przedsiębiorstwie) stanowisko kierownicze? Jeśli decyzje należą do niego? Na niego spada odpowiedzialność za wszelką, chronioną przez ustawy "bezbożność". Czy nie lepiej by zrobił, gdyby - bezsilny wobec obowiązujących ustaw - zrezygnował z urzędu i poświęcił się działalności jednoznacznie katolickiej, np. w "Caritas"?

Przez pierwsze cztery wieki odpowiedź na pytanie: czy chrześcijanin może być cesarzem? - była w sposób oczywisty negatywna. Ale od wieku piątego nie do pomyślenia było, by...

3605

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]