Reklama

Katolik u władzy

Katolik u władzy

13.07.2010
Czyta się kilka minut
U podstaw "złowrogiego" dla wielu katolików - bo "liberalnego" - prawa leży na wskroś chrześcijańska zasada poszanowania wolności i szacunku dla Innego.
B

Benedykt XVI powiedział świeckim, żeby "prawdy ewangelicznej nie wprowadzali w życie w sposób agresywny i infantylny". Tymczasem kusi nas narzucenie innym naszych słusznych przekonań, jakby prawda nie miała siły pociągać siłą samej prawdy. Za narzucanie prawdy siłą Kościół uroczyście przeprosił w 2000 roku.

A jeśli katolik zajmuje w państwie (w samorządzie, w przedsiębiorstwie) stanowisko kierownicze? Jeśli decyzje należą do niego? Na niego spada odpowiedzialność za wszelką, chronioną przez ustawy "bezbożność". Czy nie lepiej by zrobił, gdyby - bezsilny wobec obowiązujących ustaw - zrezygnował z urzędu i poświęcił się działalności jednoznacznie katolickiej, np. w "Caritas"?

Przez pierwsze cztery wieki odpowiedź na pytanie: czy chrześcijanin może być cesarzem? - była w sposób oczywisty negatywna. Ale od wieku piątego nie do pomyślenia było, by...

3605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]