Reklama

Piekielny dylemat

Piekielny dylemat

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Za rok, 1 lipca 2011 r., Polska po raz pierwszy będzie przewodniczyć pracom Unii Europejskiej. Co to znaczy? Co będzie miarą polskiego sukcesu - lub porażki?
Donald Tusk w Parlamencie Europejskim, Bruksela, wrzesień 2009 r. / fot. EPA/PAP
D

Dla administracji państwowej trwające sześć miesięcy przewodnictwo będzie okresem intensywnej pracy i ogromnego wysiłku logistycznego. Zwłaszcza że z tego półrocza tak naprawdę liczyć się będzie tylko czas powakacyjny: od września do grudnia. Dla zewnętrznych obserwatorów i obywateli polskie pół roku w Unii sprowadza się do pytania o efekt końcowy. Czekamy na sukces - choć nie wiemy za bardzo, jak go mierzyć. Warto zatem przyjrzeć się, czym faktycznie jest prezydencja i czego (nie) należy po niej oczekiwać.

Kalendarz, prestiż, polityka

Unia, jak każda organizacja międzynarodowa zrzeszająca państwa, potrzebuje "kogoś", kto będzie organizował jej prace i pilnował kalendarza spotkań. Tym kimś od początku historii Wspólnot były państwa członkowskie. W latach 50. i 60. prezydencje były sprawowane w gronie sześciu krajów, trwały...

5791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]