Reklama

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Dobiegła końca bogata i skomplikowana epoka w katolickim ekumenizmie - z funkcji przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, z powodu wieku, ustąpił w lipcu kard. Walter Kasper. W którą stronę ekumenię Watykanu skieruje abp Kurt Koch z Bazylei, wybrany przez Benedykta XVI w miejsce poprzednika?
K

Kard. Kasper (ur. 1933) to jedyny członek Kurii Rzymskiej, który wszedł w gorący publiczny spór teologiczny z kard. Josephem Ratzingerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Poróżniła ich wizja Kościoła i jego jedności. "Kłótnia" zbulwersowała część hierarchów. Kard. Avery Dulles pisał: "Sytuacja sprawia wrażenie, że w Kościele jest nie jedna, ale dwie »Kongregacje Nauki Wiary«". Odpowiadając kard. Kasper powtarzał: "Nie uważam, aby napięcia [w Kościele] były czymś złym. Wszędzie tam, gdzie jest życie, pojawiają się napięcia, a gdzie ich nie ma, tam pojawia się śmierć". I zachęcał biskupów do udziału w debacie.

Jan Paweł II włączył bp. Kaspera do Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (1999 r.), a następnie do kolegium kardynałów (2001 r.), tj. grona najbliższych doradców - i to w czasie, gdy "kłótnia" trwała na dobre. Jedni mówili, że Papież chce...

9237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]