Reklama

Ładowanie...

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Dobiegła końca bogata i skomplikowana epoka w katolickim ekumenizmie - z funkcji przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, z powodu wieku, ustąpił w lipcu kard. Walter Kasper. W którą stronę ekumenię Watykanu skieruje abp Kurt Koch z Bazylei, wybrany przez Benedykta XVI w miejsce poprzednika?
K

Kard. Kasper (ur. 1933) to jedyny członek Kurii Rzymskiej, który wszedł w gorący publiczny spór teologiczny z kard. Josephem Ratzingerem, prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Poróżniła ich wizja Kościoła i jego jedności. "Kłótnia" zbulwersowała część hierarchów. Kard. Avery Dulles pisał: "Sytuacja sprawia wrażenie, że w Kościele jest nie jedna, ale dwie »Kongregacje Nauki Wiary«". Odpowiadając kard. Kasper powtarzał: "Nie uważam, aby napięcia [w Kościele] były czymś złym. Wszędzie tam, gdzie jest życie, pojawiają się napięcia, a gdzie ich nie ma, tam pojawia się śmierć". I zachęcał biskupów do udziału w debacie.

Jan Paweł II włączył bp. Kaspera do Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan (1999 r.), a następnie do kolegium kardynałów (2001 r.), tj. grona najbliższych doradców - i to w czasie, gdy "kłótnia" trwała na dobre. Jedni mówili, że Papież chce...

9237

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]