Reklama

Policja u kardynała

Policja u kardynała

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Dlaczego w archiwach archidiecezji Mechelen śledczy odnaleźli akta sprawy mordercy i gwałciciela dzieci Marca Dutroux? Sugestie, że hierarchowie mają powody, by interesować się jego sprawą, rzucają jeszcze głębszy cień na reputację Kościoła, i tak zszarganą niedawnym wyrokiem na biskupa-pedofila.
W katedrze św. Rumbolda policja szukała materiałów rzekomo ukrytych w... sarkofagach prymasów. Bruksela, 24 czerwca 2010 r. / fot. Marc Gysens
M

Można odnieść wrażenie, że chęć skompromitowania Kościoła kogoś w Belgii poniosła za daleko, a w takich przypadkach efekt końcowy bywa odwrotny od zamierzonego.

Ostatni akt dramatu to doniesienie, jakie złożył do prokuratury kard. Godfried Danneels, do niedawna prymas Belgii. Zdecydował się na ten krok w związku z powtarzającymi się przeciekami, które rzucają cień na jego reputację. "Z powodu tych bezpodstawnych insynuacji, które zostały powtórzone nie tylko przez prasę krajową, ale i zagraniczną, reputacja kardynała ucierpiała nieodwracalnie" - powiedział jego rzecznik Hans Geybels. Episkopat ostrzegł, że jeśli okaże się, iż sprawcą przecieków jest ktoś z zespołu prowadzącego dochodzenie, Kościół nie pozostanie bezczynny.

Nie przypadkiem reakcja jest tak ostra. Oto bowiem najpierw na łamach dziennika "Het Nieuwsblad" ukazała się informacja,...

9246

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]