Reklama

Ładowanie...

Policja u kardynała

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Dlaczego w archiwach archidiecezji Mechelen śledczy odnaleźli akta sprawy mordercy i gwałciciela dzieci Marca Dutroux? Sugestie, że hierarchowie mają powody, by interesować się jego sprawą, rzucają jeszcze głębszy cień na reputację Kościoła, i tak zszarganą niedawnym wyrokiem na biskupa-pedofila.
W katedrze św. Rumbolda policja szukała materiałów rzekomo ukrytych w... sarkofagach prymasów. Bruksela, 24 czerwca 2010 r. / fot. Marc Gysens
M

Można odnieść wrażenie, że chęć skompromitowania Kościoła kogoś w Belgii poniosła za daleko, a w takich przypadkach efekt końcowy bywa odwrotny od zamierzonego.

Ostatni akt dramatu to doniesienie, jakie złożył do prokuratury kard. Godfried Danneels, do niedawna prymas Belgii. Zdecydował się na ten krok w związku z powtarzającymi się przeciekami, które rzucają cień na jego reputację. "Z powodu tych bezpodstawnych insynuacji, które zostały powtórzone nie tylko przez prasę krajową, ale i zagraniczną, reputacja kardynała ucierpiała nieodwracalnie" - powiedział jego rzecznik Hans Geybels. Episkopat ostrzegł, że jeśli okaże się, iż sprawcą przecieków jest ktoś z zespołu prowadzącego dochodzenie, Kościół nie pozostanie bezczynny.

Nie przypadkiem reakcja jest tak ostra. Oto bowiem najpierw na łamach dziennika "Het Nieuwsblad" ukazała się informacja,...

9246

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]