Reklama

Kuba: reżim odetchnął

Kuba: reżim odetchnął

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Choć dysydent Guillermo Fari?as dyplomatycznie zapewnił, że "tutaj nie ma wygranych ani przegranych, tutaj wygrał cały kraj", to z wiadomości o uwolnieniu 52 więźniów politycznych na Kubie jedni cieszą się pewnie bardziej od innych.
C

Cieszą się sami więźniowie i ich rodziny, jakkolwiek wolność będzie oznaczać przymusową emigrację do Hiszpanii. Powody do radości ma Fari?as, który od 135 dni prowadził głodówkę na znak protestu po śmierci innego opozycjonisty, Orlando Zapaty, oraz za uwolnieniem części chorych więźniów. Uzyskał nawet więcej niż żądał - pierwszych 17 wyjdzie w najbliższych dniach, reszta w ciągu 4 miesięcy - i mógł odstąpić od protestu. Cieszy się kubański Kościół: to dzięki jego mediacji udało się osiągnąć sukces, a władze, podejmując rozmowy, pozwoliły mu na uzyskanie pozycji, jaką nie cieszył się nigdy. Zadowolona jest także dyplomacja hiszpańska, zwolenniczka dialogu z Hawaną: ma teraz argument, aby przekonać resztę krajów UE do zniesienia sankcji dyplomatycznych wobec wyspy. Wreszcie cieszy się sam reżim kubański: zwolnieni opozycjoniści zostali skazani 7 lat temu w zbiorowych procesach...

1631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]