Reklama

Utrafić w sedno sprawy

Utrafić w sedno sprawy

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Ewangeliczne opowiadanie o tym, jak Maria i Marta podejmowały Jezusa, najczęściej służy jako dowód na wyższość życia zakonnego nad świeckim, ślubów zakonnych i celibatu nad małżeństwem.
W

Wydaje się jednak, że takie wartościowanie i przeciwstawianie tych sposobów życia mało, jeśli w ogóle cokolwiek, ma wspólnego z tą ewangeliczną perykopą. Trudno bowiem przypuścić, że Jezus byłby zadowolony z gościny, która polegałaby jedynie na rozmowie. Jezus nie zachęca więc Marty, by zaprzestała przygotowań do kolacji,lecz by nie przesadzała z gościnnością. Po prostu, daj, co tam masz, posiedzimy, pogadamy, nacieszymy się sobą, nakarmimy sobą, bo na tym przecież polega prawdziwa uczta, gościnność, by nie tylko najeść się do syta, ale przede wszystkim nasycić bliskością tych, z którymi się przyjaźnimy, których kochamy.

To wzajemne karmienie siebie sobą trafnie wyrażają słowa ustanowienia czy konsekracji z Mszy św. Jeść ciało i pić krew to przecież nic innego, jak zjednoczyć się z innymi. Podobnie ma się rzecz w przypadku małżeństwa. Ja, Kazimierz, biorę...

2846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]