Reklama

Ładowanie...

Dewarim

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Deuteronomium 1,1 - 3,22
O

Ostatnia księga Tory - Dewarim - jest nazywana księgą słów (zaczyna się: "Teć są słowa") lub mów Mojżesza skierowanych do zgromadzonych w dolinie Moabu Żydów. Prorok był u kresu życia. Miał przed sobą jeszcze trzydzieści pięć dni, by przedstawić zgromadzonym historię wędrówki narodu i dać im właściwą wykładnię nauk etycznych. Na koniec pożegnał się ze swym ludem i zmarł w wieku stu dwudziestu lat na górze Nebo naprzeciw miasta Jerycho, skąd rozciągał się widok na całą Ziemię Obiecaną. Mojsze mógł ją zobaczyć, ale nie mógł do niej wejść. W trzech poprzednich księgach Tory wydarzenia i nauki są przedstawiane z perspektywy Wiekuistego. W księdze Słów poznajemy je z perspektywy ludzkiej, ze słów Proroka. Nie zawsze to, co wiemy z poprzednich zapisów, odpowiada relacjom Mojżesza.

Dwie zasadnicze różnice widoczne są w pierwszej części Księgi. Z niej dowiadujemy się...

4811

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]