Reklama

Dewarim

Dewarim

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Deuteronomium 1,1 - 3,22
O

Ostatnia księga Tory - Dewarim - jest nazywana księgą słów (zaczyna się: "Teć są słowa") lub mów Mojżesza skierowanych do zgromadzonych w dolinie Moabu Żydów. Prorok był u kresu życia. Miał przed sobą jeszcze trzydzieści pięć dni, by przedstawić zgromadzonym historię wędrówki narodu i dać im właściwą wykładnię nauk etycznych. Na koniec pożegnał się ze swym ludem i zmarł w wieku stu dwudziestu lat na górze Nebo naprzeciw miasta Jerycho, skąd rozciągał się widok na całą Ziemię Obiecaną. Mojsze mógł ją zobaczyć, ale nie mógł do niej wejść. W trzech poprzednich księgach Tory wydarzenia i nauki są przedstawiane z perspektywy Wiekuistego. W księdze Słów poznajemy je z perspektywy ludzkiej, ze słów Proroka. Nie zawsze to, co wiemy z poprzednich zapisów, odpowiada relacjom Mojżesza.

Dwie zasadnicze różnice widoczne są w pierwszej części Księgi. Z niej dowiadujemy się...

4811

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]