Reklama

Ładowanie...

Kto wygrał?

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Kto wygrał wybory prezydenckie? Zdrowy rozsądek i Państwowa Komisja Wyborcza podpowiadają, że wygrał ten, kto w drugiej turze uzyskał więcej głosów. Ale: nie wszyscy mają zaufanie do rozsądku i do PKW.
A

Albo inaczej: nie wszyscy posługują się czasownikami "wygrać" i "przegrać" w tym samym znaczeniu. Aby się zorientować, że tak jest, wystarczy przypomnieć kilka wypowiedzi, które pojawiły się w mediach w pierwszym tygodniu po wyborach.

Posłanka Nelli Rokita, zapytana przez Monikę Olejnik o przegraną kandydata PiS-u, odpowiedziała (cytuję z pamięci), że Jarosław Kaczyński wygrał, gdyż dzięki swemu hasłu wyborczemu nauczył Polaków, co jest najważniejsze. Jeśli dobrze rzecz pojmuję, pani posłanka przyjęła (niedyskutowalne, rzecz jasna) założenie, iż rezultaty wyborów można interpretować nie tylko w perspektywie prawnej, lecz także ideowej i moralnej. Skoro zaś moralna i ideowa wyższość Kaczyńskiego nad Komorowskim nie ulega wątpliwości, więc w pełni uzasadniony jest wniosek, że to on wygrał. Bardzo prawdopodobna wydaje się hipoteza, iż podobnie myśli znaczna...

4061

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]