Reklama

Kto wygrał?

Kto wygrał?

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Kto wygrał wybory prezydenckie? Zdrowy rozsądek i Państwowa Komisja Wyborcza podpowiadają, że wygrał ten, kto w drugiej turze uzyskał więcej głosów. Ale: nie wszyscy mają zaufanie do rozsądku i do PKW.
A

Albo inaczej: nie wszyscy posługują się czasownikami "wygrać" i "przegrać" w tym samym znaczeniu. Aby się zorientować, że tak jest, wystarczy przypomnieć kilka wypowiedzi, które pojawiły się w mediach w pierwszym tygodniu po wyborach.

Posłanka Nelli Rokita, zapytana przez Monikę Olejnik o przegraną kandydata PiS-u, odpowiedziała (cytuję z pamięci), że Jarosław Kaczyński wygrał, gdyż dzięki swemu hasłu wyborczemu nauczył Polaków, co jest najważniejsze. Jeśli dobrze rzecz pojmuję, pani posłanka przyjęła (niedyskutowalne, rzecz jasna) założenie, iż rezultaty wyborów można interpretować nie tylko w perspektywie prawnej, lecz także ideowej i moralnej. Skoro zaś moralna i ideowa wyższość Kaczyńskiego nad Komorowskim nie ulega wątpliwości, więc w pełni uzasadniony jest wniosek, że to on wygrał. Bardzo prawdopodobna wydaje się hipoteza, iż podobnie myśli znaczna...

4061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]