Reklama

Kryzys i marazm

Kryzys i marazm

13.07.2010
Czyta się kilka minut
Przez Europę przetacza się fala pospiesznie dokonywanych radykalnych reform, jeszcze niedawno uważanych za niemożliwe do przeprowadzenia. Czy polskim politykom wystarczy odwagi?
J

Jeszcze niedawno mogliśmy się cieszyć, że Polska jest jedynym krajem europejskim, który zdołał się obronić przed kryzysem gospodarczym. Niedługo jednak może się okazać jedynym krajem, który uśpiony tym względnym sukcesem zaniechał reform uzdrawiających finanse publiczne, marnując tym samym szanse na umocnienie i przyspieszenie gospodarczo-społecznego rozwoju.

***

Głębokie i odważne reformy stają się możliwe dopiero w okresie dotkliwego i powszechnie odczuwanego kryzysu. W fazie względnej prosperity, nawet okupowanej narastającym zadłużeniem i makroekonomiczną nierównowagą, panuje przekonanie sformułowane już dawno przez jednego z francuskich polityków: "Reformy są konieczne, ale niemożliwe". Konieczne dla przywrócenia makroekonomicznej równowagi, lecz niemożliwe, bo wymagające zaburzenia społecznego spokoju. Konieczne i możliwe stają się...

6088

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]