Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 08/2006
Data wydania:
19.02.2006
Numer wydania:
08
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (6-12 II)
W krajach zamieszkałych przez muzułmanów doszło do wielotysięcznych demonstracji przeciwko publikacji na łamach duńskiego dziennika "Jyllands-Posten" dwunastu…
Kronika religijna (6-12 II)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Listy czarne i białe
Krzysztof Kozłowski
Obchodzono hucznie sto dni sukcesów rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Ponieważ wszystko jest względne, więc mało kto pamięta, ile naprawdę można zrobić w takim…
Nie ma sprawy
Jerzy Pomianowski
Wśród 164 ustaw, które Sejm winien uchwalić, nie sposób znaleźć takiej, która torowałaby drogę czynnej polityce wschodniej, zwłaszcza wobec Ukrainy. Pierwszym…
Pamięć i troska
Ks. Adam Boniecki
Lektura donosów pisanych dla SB przez ludzi bliskich jest porażająca. Takiego określenia użył przed kamerami poprzedni prowincjał dominikanów po lekturze…
Czytania
Kobieta zapomniana
Elżbieta Adamiak
Poszukiwaniu kobiet w Ewangelii według św. Łukasza towarzyszą sprzeczne wrażenia, wzmagane przez spory biblistów. Z jednej strony Łukasz korzysta ze źródeł…
Co jest łatwiejsze?
Paweł Kozacki OP
Jak myślisz, "cóż jest łatwiej: powiedzieć do paralityka: »Odpuszczają ci się twoje grzechy«, czy też powiedzieć: »Wstań, weź swoje łoże i chodź«?.…
Kraj i świat
Parafowanie Niderlandów
Marek Zając
Gdzie leży granica między zaangażowaniem biskupa w budowanie korzystnego dla ogółu porozumienia a ingerencją w partyjne gry interesów? Gdzie kończy się odważne…
Prawo łupów politycznych
Wiktor Osiatyński
W demokratycznym państwie prawa są instytucje, które niezależnie od partyjnych układów w parlamencie powinny zostać apolityczne. Wymaga tego konieczność…
Nie dla polityków
Anna Mateja
,
Jan Strzałka
Władza w państwie prawa jest zawsze ograniczona. Nawet szczytne cele sanacji państwa niczego tu nie zmieniają. Apolityczne muszą być sądy i trybunały, jak też…
Donosiciel István Szabó
János Tischler
Dotąd uznawany był na Węgrzech i za granicą za niepodważalny autorytet moralny, proponowano go nawet na prezydenta kraju. Teraz okazało się, że jako student…
Kim jest autor „Mefista"?
Tadeusz Lubelski
Nie bez przyczyny István Szabó wygląda raczej na lekarza niż na filmowca i łatwiej go sobie wyobrazić w białym kitlu niż w czapeczce reżyserskiej na planie:…
Poza światem, poza nadzieją
Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki
Prezydent Aleksandr Łukaszenka ma do rozwiązania łamigłówkę: jak utrzymywać stosunki z Rosją umożliwiające dostęp do tanich surowców i nie popaść w zupełną od…
Między wolnością słowa a świętością symbolu
Piotr Kłodkowski
Karykatury Proroka Mahometa, publikowane w prasie europejskiej, są czymś wyjątkowym w historii najnowszych kontaktów Zachodu ze światem islamu. Historii…
Spór o karykatury: chronologia
30 września 2005 - "Jyllands-Posten", największy duński dziennik, publikuje dwanaście karykatur pod wspólnym tytułem "Twarze Mahometa"; autorem…
Karykatury religijnej debaty
Krzysztof Śliwiński
Gdy stawiam sobie pytanie, po której jestem stronie w tym fundamentalnym sporze, to jednak muszę odpowiedzieć - pisze na łamach Rzeczpospolitej redaktor…
Wiara
Idee mogą poczekać
o. Krzysztof Popławski OP
Miłość i sprawiedliwość
Jeszcze się nie zdarzyło, by papież przesłał do redakcji jakiegokolwiek pisma komentarz, wprowadzający do napisanej przez siebie encykliki. Uczynił to Benedykt…
Pamięć i odpowiedzialność
Marek Zając
,
KAI
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zaapelował o ujawnienie się krakowskich księży-tajnych współpracowników SB. Chodzi m.in. o ludzi, którzy donosili na metropolitów…
Kultura
Pałuby tańczące
Anna R. Burzyńska
Nie pamiętam czasów, kiedy Teatr STU był teatrem młodym, awangardowym, walczącym, prowokującym kulturalnych krakowian. Dobrze że w roku jubileuszu Teatru…
Kwadratura koła
Stefan Rieger
Zachowanie równowagi: oto cała sztuka, jakiej wymaga Mozart, wirtuoz grawitacji, od muzyków, śpiewaków, dyrygentów. Równowagi "między siłą a gracją,…
Trzeba zabić tę miłość
Anita Piotrowska
"Melodramat gejowski w kowbojskim przebraniu?! - zawoła ktoś wzburzony i zniesmaczony. Otóż nie. Film Anga Lee to poruszająca historia miłości niemożliwej.
Z ducha pieśni
Piotr Gruszczyński
Zamiar artystyczny warszawskiej opery polega na nowoczesnej teatralizacji tego gatunku. Przy okazji trwają badania, jak teatrowi poddają się utwory nieoperowe…
Tradycja jagiellońska
Barbara Toruńczyk
Po zapoznaniu się z wyjaśnieniem autorów książki "Pamięć. Historia Żydów polskich przed, w czasie i po Zagładzie muszę przyznać się do pomyłki. Sądziłam,…
Zrozumieć Żyda
Agnieszka Sabor
Dyskusja, która rozgorzała wokół książki wydanej przez Fundację Shalom i rozpowszechnianej bezpłatnie w polskich szkołach, skupiła się wokół jednego -…
Nad Utratą
Michał Głowiński: KŁADKA NAD CZASEM. OBRAZKI Z MIASTECZKA.
Koliste ruiny
Michał Zadara
Michał Zadara (ur. 1976 r.) jest reżyserem teatralnym, absolwentem krakowskiej PWST. Wyreżyserował m.in. Wałęsę i From Poland with Love Pawła Demirskiego w…
Felietony
Głosy z sieci
Stanisław Lem
Chciałem zająć się nieszczęściem, które szykują nam bracia Kaczyńscy - opcje skrajnie prawicowe, które się ostatnio w Polsce pojawiły, okropnie mi się nie…
Trochę pamięci
Józefa Hennelowa
Mam nadzieję, że jeszcze zanim ten felieton się ukaże, ktoś bardziej kompetentny opublikuje w "Gazecie Wyborczej solidną polemikę z manifestem posła Pawła…
Mrozy
Ewa Szumańska
Najbardziej zaskakujące są metafory i połączenia obrazów. W pierwszej sekundzie zdumiewają, ale już w następnej pasują do siebie jak ulał i człowiek się dziwi…
Tygodnik Czytelników
Oświadczenie Rady Etyki Mediów
W związku z pojawieniem się w internecie projektu okładki pisma "Nowa Machina", obrażającej uczucia religijne chrześcijan, Rada Etyki Mediów uznała,…
Protest
Jako obywatele i artyści stanowczo protestujemy przeciwko usunięciu przez policję dwóch fotografii z wystawy Bogny Becker "Portrety z miasta. Fotografie…
Nie wszystko naraz
Z zainteresowaniem przeczytałem relację Zuzanny Radzik "Wciąż w drodze" z IX Dnia Judaizmu ("TP" nr 5/06). Autorka, opisując m.in. nabożeństwo…
Coś ważnego
Pochodzę z rodziny ateistycznej, jednak mając 13 lat, zacząłem się interesować religią. Pewnego dnia trafiłem na rekolekcje dla młodzieży prowadzone przez ks.…
Filozofia w liceum
Ciesząc się z rozpoczęcia dyskusji o sytuacji teologii w Polsce i podpisując się pod głównymi tezami artykułu "O możliwości debaty teologicznej dzisiaj" o…
Droga z wiersza
Znaleziony wiele lat temu w "TP" wiersz ks. Jana Twardowskiego "Zaufałem drodze" był absolutnym olśnieniem. My, wykształceni w PRL i wchłaniani przez…
Inna katoliczka
Sądziłam, że to nocny program rozrywkowy albo powtórka noworocznej szopki politycznej, której nie widziałam. Tymczasem, to samo życie... Nocne wiadomości…
Obrazki religijne
Józefa Hennelowa w komentarzu "Religia na maturze?" ("TP" nr 5/06) pyta: "Czy element wyścigu i realnych ziemskich korzyści nie zakłóci…
Przedmiot „religia"
Zamiar wprowadzenia religii katolickiej na maturę i wliczania tego przedmiotu do średniej ocen interpretuję jako chęć zrównania pozycji przedmiotu "…
Poezja na językach
W artykule Jarosława Borowca "Przemijamy by przetrwać" ("TP" nr 5/06) znalazły się błędy dotyczące przekładów wierszy ks. Jana Twardowskiego. To…
Nie z Jasnej Góry
W kronice religijnej "Kościół w Polsce", w "TP" nr 4/06, przeczytałem powieloną standardową informację o miejscach pobytu Papieża w Polsce podczas…
Dodatki w numerze TP 08/2006
Ucho Igielne - przewodnik (8/2006)
Prawdziwych mecenasów już nie ma
Konrad Piskała
Firmy w poszukiwaniu nowych sposobów promocji coraz chętniej sięgają po sponsorowanie sztuki. Jednak jest to dla polskiego biznesu wciąż teren nieodkryty.…
Giełda sztuki – sztuka giełdy
Bartek Dobroch
,
Michał Kuźmiński
Są tacy, którzy zaczynają zbierać najpierw drobne, potem coraz lepsze dzieła sztuki i orientują się, że jest to też dobra lokata kapitału. Są i tacy, którzy…
Wrocław na rozbiegu
Dorota Hartwich
Aż cztery Paszporty Polityki powędrowały w tym roku do artystów związanych z Wrocławiem. Miasto przyciąga mocne postaci - swój festiwal filmowy będzie tu robił…
Społeczność resentymentalna
Janusz A. Majcherek
Nastał czas politycznego, społecznego i kulturowego odwetu. Tłumione dotychczas lub nieudolnie wyrażane frustracje i obsesje znalazły polityczne ujście. Oto…
Skrzypek na zagrodzie...
Tomasz Jakub Handzlik
Kryzys największych krakowskich instytucji muzycznych musiał kiedyś nastąpić. Solidarnie pracowali na to od lat zatrudnieni w nich muzycy, ich szefowie oraz…
Płaski świat i nasz transatlantyk
Janusz Jankowiak
Minęły już czasy, kiedy prognozując rozwój sytuacji gospodarczej w Polsce można było zignorować trendy w gospodarce globalnej. Zgodnie z tytułem bestsellera…
Przepis na geniusza
Andrzej Sułek
Talent ani jego forma najwyższa - geniusz - nie są w konstytucji człowieka wartością constans, jak kolor oczu; nie podlegają też, jak wzrost, prawu…
Kultura i kapitał
Redakcja "Ucha igielnego"
Przeciwstawianie ducha i materii, kultury duchowej i kultury materialnej, ma długą tradycję
Ucho Igielne (8/2006)
W dodatku: