Reklama

Nie dla polityków

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Władza w państwie prawa jest zawsze ograniczona. Nawet szczytne cele sanacji państwa niczego tu nie zmieniają. Apolityczne muszą być sądy i trybunały, jak też wszelkie instytucje, których zadaniem jest kontrola i nadzór poczynań urzędników państwowych. Politycy nie powinni mieć nic do roboty w NBP, a także w takich m.in. instytucjach, jak Rzecznik Interesu Publicznego, Rzecznik Praw Dziecka, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowa Inspekcja Pracy, Organy Kontroli Skarbowej. Nie powinni, ale czy nie mają?.
(rys. M. Owczarek)
Z

Zaledwie pobieżny, przedstawiony poniżej, przegląd sztandarowych instytucji demokratycznego państwa prawa pokazuje, że kilkanaście ostatnich lat nie było wolnych od prób ingerencji polityków w działalność takich instytucji albo obsadzania ich "swoimi".

Na tę chorobę nie ma lekarstwa - pozostaje uparcie upominać się o niezawisłość i apolityczność tego, co łupem politycznym być nie powinno. Nawet odwoływanie się ministra sprawiedliwości do ideałów "prawa i sprawiedliwości" nie jest tu żadnym zabezpieczeniem. Ministerialne walki z bezprawiem doprowadziły przecież do konfliktu ze znakomitymi prawnikami, którzy przypomnieli niedawno, że "piętnowanie patologii" nie może oznaczać zawieszenia niezawisłości trzeciej władzy. Jak i niezależności któregokolwiek z urzędów.

Trybunał Konstytucyjny

Sąd Konstytucyjny powołano w...

17328

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]