Reklama

Nie dla polityków

Nie dla polityków

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Władza w państwie prawa jest zawsze ograniczona. Nawet szczytne cele sanacji państwa niczego tu nie zmieniają. Apolityczne muszą być sądy i trybunały, jak też wszelkie instytucje, których zadaniem jest kontrola i nadzór poczynań urzędników państwowych. Politycy nie powinni mieć nic do roboty w NBP, a także w takich m.in. instytucjach, jak Rzecznik Interesu Publicznego, Rzecznik Praw Dziecka, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Państwowa Inspekcja Pracy, Organy Kontroli Skarbowej. Nie powinni, ale czy nie mają?.
(rys. M. Owczarek)
Z

Zaledwie pobieżny, przedstawiony poniżej, przegląd sztandarowych instytucji demokratycznego państwa prawa pokazuje, że kilkanaście ostatnich lat nie było wolnych od prób ingerencji polityków w działalność takich instytucji albo obsadzania ich "swoimi".

Na tę chorobę nie ma lekarstwa - pozostaje uparcie upominać się o niezawisłość i apolityczność tego, co łupem politycznym być nie powinno. Nawet odwoływanie się ministra sprawiedliwości do ideałów "prawa i sprawiedliwości" nie jest tu żadnym zabezpieczeniem. Ministerialne walki z bezprawiem doprowadziły przecież do konfliktu ze znakomitymi prawnikami, którzy przypomnieli niedawno, że "piętnowanie patologii" nie może oznaczać zawieszenia niezawisłości trzeciej władzy. Jak i niezależności któregokolwiek z urzędów.

Trybunał Konstytucyjny

Sąd Konstytucyjny powołano w...

17328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]