Reklama

Ładowanie...

Kwadratura koła

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Zachowanie równowagi: oto cała sztuka, jakiej wymaga Mozart, wirtuoz grawitacji, od muzyków, śpiewaków, dyrygentów. Równowagi "między siłą a gracją, między ciepłem a swego rodzaju niezaangażowanym zdziwieniem, między bezlitosnym rygorem rytmu a giętkością twórczej inwencji bez granic.
Heinrich Lossow, "Młody Mozart gra na organach w kościele franciszkanów w Ybbs", 1864
T

To słowa wielkiego reżysera Giorgio Strehlera, któremu zawdzięczamy najpiękniejsze inscenizacje operowe. Strehler dodaje: "Trzeba bardzo wielkich muzyków, a do tego mających w sobie dość pokory, aby zaakceptować to, czego wymaga od nich Mozart". Już mały menuet jest problemem, a cóż powiedzieć o operze! Prawdziwa kwadratura koła - zgrać wszystkie parametry, stworzyć idealnie harmonijną całość. Zawsze coś się wymknie, zawsze ktoś zawiedzie. A jak już wszystko będzie prawie dobrze, najpewniej zawiedzie reżyser.

Współczesnych reżyserów, którzy nie znają słowa "pokora" (patrz delirium tremens Grzegorza Jarzyny w poznańskiej inscenizacji "Cosi fan tutte"), należałoby zmusić do przeczytania listów, jakie 25-letni Amadeusz pisał co drugi dzień do ojca z Monachium, gdzie pracował nad "Idomeneo". To niezastąpione świadectwo jego niesłychanego instynktu dramatycznego:...

13769

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]