Reklama

Kwadratura koła

Kwadratura koła

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Zachowanie równowagi: oto cała sztuka, jakiej wymaga Mozart, wirtuoz grawitacji, od muzyków, śpiewaków, dyrygentów. Równowagi "między siłą a gracją, między ciepłem a swego rodzaju niezaangażowanym zdziwieniem, między bezlitosnym rygorem rytmu a giętkością twórczej inwencji bez granic.
Heinrich Lossow, "Młody Mozart gra na organach w kościele franciszkanów w Ybbs", 1864
T

To słowa wielkiego reżysera Giorgio Strehlera, któremu zawdzięczamy najpiękniejsze inscenizacje operowe. Strehler dodaje: "Trzeba bardzo wielkich muzyków, a do tego mających w sobie dość pokory, aby zaakceptować to, czego wymaga od nich Mozart". Już mały menuet jest problemem, a cóż powiedzieć o operze! Prawdziwa kwadratura koła - zgrać wszystkie parametry, stworzyć idealnie harmonijną całość. Zawsze coś się wymknie, zawsze ktoś zawiedzie. A jak już wszystko będzie prawie dobrze, najpewniej zawiedzie reżyser.

Współczesnych reżyserów, którzy nie znają słowa "pokora" (patrz delirium tremens Grzegorza Jarzyny w poznańskiej inscenizacji "Cosi fan tutte"), należałoby zmusić do przeczytania listów, jakie 25-letni Amadeusz pisał co drugi dzień do ojca z Monachium, gdzie pracował nad "Idomeneo". To niezastąpione świadectwo jego niesłychanego instynktu dramatycznego:...

13769

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]