Reklama

Prawo łupów politycznych

Prawo łupów politycznych

13.02.2006
Czyta się kilka minut
W demokratycznym państwie prawa są instytucje, które niezależnie od partyjnych układów w parlamencie powinny zostać apolityczne. Wymaga tego konieczność zapewnienia równowagi władz oraz nadzorowania rządu i instytucji publicznych. Takie powinny być sądy, w tym Trybunały Konstytucyjny i Stanu, urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, Rada Polityki Pieniężnej, kierownictwo NBP, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Powinny, ale czy są? I czy będą jutro?.
G

Głównym problemem współczesnej demokracji jest nie tyle wybór rządzących, ile stała kontrola nad ludźmi wybranymi do sprawowania władzy. Mechanizmy kontroli wewnątrzpartyjnej dają im przewagę nad wyborcami, a dostęp do telewizji i innych mediów publicznych - nad całym społeczeństwem. To politycy decydują o zakresie debaty publicznej, oni przesądzają o jej języku i argumentach. Stąd odradzające się po każdych wyborach poczucie zawodu. Stąd coraz powszechniejsze przeświadczenie, że nie bardzo mamy kogo wybierać, a demokracja ogranicza się do możliwości usunięcia wybranych na końcu ich kadencji. To lepsze niż dyktatura, gdzie nie ma nawet takiej satysfakcji, ale i tak mamy niewielki wpływ na to, co dzieje się między wyborami. Nie jest to zresztą tylko nasz problem; borykają się z nim także starsze demokracje i Unia Europejska jako całość.

W dojrzałych...

19494

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]