Reklama

Co jest łatwiejsze?

Co jest łatwiejsze?

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Jak myślisz, "cóż jest łatwiej: powiedzieć do paralityka: »Odpuszczają ci się twoje grzechy«, czy też powiedzieć: »Wstań, weź swoje łoże i chodź«?. Odpowiedzi na to pytanie możesz udzielić na dwóch płaszczyznach. Jeśli zatrzymasz się tylko na poziomie wypowiadanych słów oraz reakcji słuchaczy, wtedy niewątpliwie łatwiej jest wyrzec: "Odpuszczają ci się twoje grzechy.
N

Nikt bowiem nie jest w stanie przekonać się, czy Twoje słowa wywołały zamierzony skutek. Tymczasem słów mających sprawić, by paralityk wstał z łoża i zaczął chodzić, nie możesz bezkarnie wypowiadać, bo brak efektu natychmiast by Cię ośmieszył. Łatwiej zatem zapewniać o przebaczeniu grzechów niż o uzdrowieniu. Podobnie prościej jest powiedzieć bezrobotnemu o powszechnej nadziei zbawienia niż obiecać mu, że do końca miesiąca znajdzie nową, dobrze płatną pracę, prościej też osobę dotkniętą depresją przekonywać, że Pan Jezus wynagrodzi jej cierpienia, niż sprawić, iż odzyska na nowo sens życia. Zauważ jednak, że ta łatwość opiera się na braku konsekwencji i lekceważeniu duchowego wymiaru człowieczeństwa. Jest to mowa, w której jest jednocześnie "tak" i "nie".

Inaczej rzecz się ma wtedy, gdy uwzględnisz płaszczyznę przekraczającą to, co widzialne. Jeśli kiedyś...

2842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]