Reklama

Filozofia w liceum

Filozofia w liceum

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Ciesząc się z rozpoczęcia dyskusji o sytuacji teologii w Polsce i podpisując się pod głównymi tezami artykułu "O możliwości debaty teologicznej dzisiaj" o. Tadeusza Bartosia OP ("TP" nr 5/06), chciałabym sprostować informację, dotyczącą roku usunięcia nauczania filozofii ze szkoły średniej (o. Bartoś twierdzi, że usunęły ją władze stalinowskie w latach 40.). Chodziłam do liceum w latach 60. i w jedenastej klasie propedeutyka filozofii była przedmiotem obowiązkowym. Nie była to oczywiście historia filozofii (o którą pewnie ojcu chodzi), a i różne rzeczy mogły być uczone w ramach tego przedmiotu, jednak coś w ówczesnym liceum było. Zniesiono to chyba dopiero podczas zmiany programu przy okazji tworzenia 8-letniej szkoły podstawowej i zmian w sposobie zdawania matury i profilowania liceum. Obecnie zaś w niektórych szkołach filozofia pojawia się w klasie maturalnej jako przedmiot fakultatywny.
T

TERESA WIŚNIOWSKA (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]