Reklama

Poza światem, poza nadzieją

Poza światem, poza nadzieją

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Prezydent Aleksandr Łukaszenka ma do rozwiązania łamigłówkę: jak utrzymywać stosunki z Rosją umożliwiające dostęp do tanich surowców i nie popaść w zupełną od niej zależność. Oraz jak handlować z Zachodem, aby nie ulec jego politycznym wpływom. I przez to nie stracić władzy.
Mińsk: rządowa akcja plakatowa latem 2005 r. U góry napis "Twój telefon do milicji powstrzyma rękę przestępcy"; z dołu - "Naprzód ku przyszłości".
K

Katarzyna przyjechała z Polski na Białoruś, aby zbierać materiały do pracy magisterskiej. Zapytana, co studiuje w Polsce, odpowiada: - Stosunki międzynarodowe - i przy tym powinnam się zatrzymać. Gdy mówię o specjalizacji, Białorusini się oburzają.

Jaka to specjalizacja? Wschodoznawstwo.

- Tak, oburzamy się, bo nie leżymy na Wschodzie, tylko w środku Europy - tłumaczy Aleś, młody Białorusin. - Ale dla was cały czas jesteśmy Wschodem.

Określenie położenia Białorusi nigdy nie było łatwe, bo Wschód i Zachód to pojęcia i kulturowe, i polityczne. Kiedyś Białoruś nazywano "problematycznym terytorium"; mawiano, że jest gdzieś na końcu Europy, ale jeszcze nie w Rosji.

Płaski obszar, leżący na styku dwóch cywilizacji - wschodniej i zachodniej - zawsze był czymś w rodzaju bramy do Europy. Cierpiał od wojen, wchodząc w...

19777

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]