Reklama

Trochę pamięci

Trochę pamięci

17.02.2006
Czyta się kilka minut
Mam nadzieję, że jeszcze zanim ten felieton się ukaże, ktoś bardziej kompetentny opublikuje w "Gazecie Wyborczej solidną polemikę z manifestem posła Pawła Kowala "Bądźmy dumni z naszej historii("GW z 9 lutego).
P

Poseł Kowal z PiS jest przewodniczącym sejmowej komisji kultury, więc jego poglądy będą zapewne miały wielki wpływ na niejedną decyzję ustawodawczą. Sęk w tym, że (zgodnie ze starą rewolucyjną zasadą) swoje programowe przekonania i oczekiwania poseł Kowal rzucił na czarne tło przeszłości, przynajmniej połowę swej wypowiedzi poświęcając zarzutom wobec "III RP", w której "zabrakło dumy z historii". Zapanowała wtedy podobno "reguła wyższości tego co nie nasze", bezwzględne ośmieszanie "klasycznej figury »historii nauczycielki życia«", wiele wydarzeń i postaci "skazano na zapomnienie", "defilady i publiczne demonstracje uznano za przeżytek komunizmu", itd., itd.

Czytam z rosnącym zdziwieniem i sama siebie pytam: czy żyliśmy w dwóch różnych krajach i czasach, czy też poseł PiS był dopiero przedszkolakiem, kiedy jeszcze kontraktowy Sejm wymazywał kolejne hańby...

3273

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]