Reklama

Pałuby tańczące

Pałuby tańczące

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Nie pamiętam czasów, kiedy Teatr STU był teatrem młodym, awangardowym, walczącym, prowokującym kulturalnych krakowian. Dobrze że w roku jubileuszu Teatru pojawił się spektakl, który może przypomnieć o jego przeszłości.
Barbara Wysocka jako Panna Młoda
W

Wbrew opinii niektórych krytyków żaden gwałt na klasyce nie ma w tym wypadku miejsca - gdyby Michał Zadara wystawiał spektakl pour épater le bourgeois, posłużyłby się znacznie ostrzejszymi środkami. I zapewne wybrałby sobie inny - znacznie bardziej klasyczny w formie i poczciwo-afirmatywny w treści - dramat. "Wesele" nie wymaga doprawiania skandalem. Wystarczy po prostu odrzucić szkolne interpretacje sztuki i przestać zastępować wizję Stanisława Wyspiańskiego estetyką Jana Styki, a okaże się, jak niepokojący i wciąż nowatorski to utwór.

Interpretacja Michała Zadary to oczywiście wybór, redukcja - dlatego na scenie znajduje się tylko ośmioro aktorów; wiele scen i postaci zostało wykreślonych, akcja skupia się wokół Poety i innych młodych bohaterów dramatu. Ale to wybór bardzo konsekwentny. Unikatową strategię Wyspiańskiego - pozostawianie głównej sceny akcji...

5965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]