Reklama

Koliste ruiny

Koliste ruiny

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Michał Zadara (ur. 1976 r.) jest reżyserem teatralnym, absolwentem krakowskiej PWST. Wyreżyserował m.in. Wałęsę i From Poland with Love Pawła Demirskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Księdza Marka Juliusza Słowackiego w Starym Teatrze i Wesele Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze STU w Krakowie.
Michał Zadara (fot. G. Kozakiewicz)
A

ANNA R. BURZYŃSKA: - Twoje "Wesele" ma wyraźnie charakter pokoleniowy. Czy czujesz, że coś się zmienia w polskim teatrze?

MICHAŁ ZADARA: - Kluczową kwestią jest podejmowanie bądź niepodejmowanie sprawy polskiej. Postawa najważniejszych młodszych reżyserów ostatnich dziesięciu lat, uczniów Krystiana Lupy, była tu jednoznaczna: Warlikowski chwalił się, że zrobił w życiu tylko jeden polski tekst, a Jarzyna robiąc projekt o Warszawie nie wystawił ani jednego dramatu z Polski. To manifestacyjne odrzucenie polskości było bardzo znamienne i po 1989 roku zrozumiałe. Myślę, że był to też wpływ Lupy, który pokazał, że swój własny głos można znaleźć w tekstach kulturowo od nas odległych. I oni chyba właśnie szukali tego osobistego głosu w literaturze światowej. To się zmieniło: mam wielką potrzebę zajmowania się Polską, przez polskie teksty....

12828

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]