Reklama

Droga z wiersza

Droga z wiersza

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Znaleziony wiele lat temu w "TP" wiersz ks. Jana Twardowskiego "Zaufałem drodze" był absolutnym olśnieniem. My, wykształceni w PRL i wchłaniani przez zakłady pracy, gdzie rządziła podstawowa organizacja partyjna PZPR, czuliśmy się zagubieni; szukając własnej linii, byliśmy rozpychani przez upartyjnione łokcie i szliśmy taką drogą, jak z wiersza: "Wąską z dziurami po kolana". Wstydziliśmy się nieco, bo premie dla nas były niższe, nagrody rzadsze, a słowa przełożonych często słyszeliśmy "na dywaniku". A tu św. Agnieszka słowami ks. Jana, poety, mówi: "Martwiłam się już/ że poszedłeś inaczej/ prościej/ po asfalcie/ autostradą do nieba - z nagrodą od ministra/ i że Cię diabli wzięli".
T

To nie była tylko aprobata, ale uświadomienie piękna i wyższości w zmaganiu się, w trudach, w zrozumieniu hierarchii wartości spraw. Ten wiersz był takim pionem, bezpiecznym i pewnym. Kolejne tomiki wierszy ks. Jana były nam coraz bardziej potrzebne, choć tak trudne do zdobycia. Mówił w nich nie ksiądz-moralista, ale mądry przyjaciel, o wszystkim, co ważne.

J.B. (Ostrów Mazowiecki)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]