Reklama

Mrozy

Mrozy

17.02.2006
Czyta się kilka minut
Najbardziej zaskakujące są metafory i połączenia obrazów. W pierwszej sekundzie zdumiewają, ale już w następnej pasują do siebie jak ulał i człowiek się dziwi, że były rozłączone. Spod Jego ręki wyłania się przedziwny świat, oglądany czasem przez nadwrażliwe dziecko, a czasem przez Starca z Gór.
K

Ksiądz Twardowski, poeta, odszedł wtedy, kiedy były największe mrozy. Może przewidział, że w te dni ludzie będą masowo czytać jego wiersze, by przy nich ogrzać serca.

Żale

Kiedy mocniej zaboli, oczy nie widzą tego, co widziały jeszcze tydzień temu, wieczorne wiadomości wyleją kolejny kubeł sporów i politycznego mętniactwa. Kiedy oddech się skraca, zmęczenie wydłuża i wszystkie żale nadpływają równocześnie - wtedy ma się ochotę zaprosić przyjaciół, a jak są za daleko, to bliskich, serdecznych znajomych, i wszystko im powiedzieć, wyżalić się, wypuścić z siebie jak z zakorkowanej butelki złego, zaczajonego dżina.

Już w trakcie mówienia, a na pewno zaraz po, okazuje się, że to nie przynosi ulgi. Żale odbijają się od przyjaciół zwielokrotnione przez ich własne i dżin wraca na swoje miejsce.

Może...

1605

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]