Reklama

Spór o karykatury: chronologia

Spór o karykatury: chronologia

13.02.2006
Czyta się kilka minut
30 września 2005 - "Jyllands-Posten", największy duński dziennik, publikuje dwanaście karykatur pod wspólnym tytułem "Twarze Mahometa"; autorem każdej jest inny rysownik. Publikacja ma charakter prowokacji dziennikarskiej, a jej korzeni szukać należy w trwającej w krajach skandynawskich debacie o imigracji i integracji muzułmanów.
W

W Danii, gdzie wyznawców islamu jest 200 tys., działa kilku radykalnych imamów. Gdy więc w 2005 r. jedno z wydawnictw chce opublikować opowiadającą o islamie książkę dla dzieci, okazało się, że nie można znaleźć ilustratora; wszyscy obawiali się reakcji miejscowych radykałów. Sprawa staje się głośna i "Jyllands-Posten" postanawia zareagować: publikacja 12 karykatur ma, jak mówili później dziennikarze, być wyrazem niezgody na "terror" grup radykalnych i pokazać, że w Danii istnieje wolność słowa.

14 października - Duńscy duchowni muzułmańscy protestują przeciw publikacji. Dwóch rysowników otrzymuje pogróżki i w obawie o życie zaczyna się ukrywać. W Kopenhadze demonstruje pokojowo kilka tysięcy muzułmanów.

19 października - Ambasadorowie 11 krajów islamskich domagają się od premiera Andersa Fogha Rasmussena pisemnych przeprosin za publikację....

8346

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]