Reklama

Protest

Protest

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Jako obywatele i artyści stanowczo protestujemy przeciwko usunięciu przez policję dwóch fotografii z wystawy Bogny Becker "Portrety z miasta. Fotografie graffiti" w myślenickiej galerii Wspólnota Myślenice, które nastąpiło po donosie kilku obywateli nie rozumiejących intencji autorki.
Z

Zatrzymanie prac Bogny Becker przez policję odbyło się bez postanowienia prokuratora i bez nakazu zatrzymania rzeczy, co rodzi podejrzenie, że nastąpiło przed wszczęciem postępowania przez prokuraturę. Po proteście Wspólnoty Myślenice prace zostały zwrócone, prokuratura zaś bada, czy nastąpiła obraza uczuć religijnych osób, które złożyły donos.

Bogna Becker w swoich zdjęciach daje świadectwo i mówi o świecie, jakim on JEST. Ten świat może jednych oburzać, drugich pobudzać do myślenia, innych jeszcze - zachwycać. Ale wytaczanie prokuratorskich armat przeciwko autorce tych zdjęć przypomina starożytny obyczaj zabijania posłańców przynoszących złe wieści...

O sztuce i otaczającym nas świecie należy dyskutować i starać się go zrozumieć. Ta wystawa była przyczynkiem do takiej dyskusji, co wyraźnie zostało powiedziane w katalogu. Mogą o tym nie wiedzieć ludzie niewykształceni i nieuważni, ale prokuratorzy i policja muszą to rozumieć i działać w zgodzie z prawem, ferowanie wyroków zostawiając niezawisłym sądom. Inaczej znajdziemy się w rzeczywistości, w której normą staną się płonące ambasady i stosy książek, a artyści i dziennikarze za kratkami.

  • MACIEJ PLEWIŃSKI, artysta grafik i fotograf
  • WOJCIECH PLEWIŃSKI, artysta fotograf
  • WITOLD GÓRKA, artysta fotograf
  • MAREK GARDULSKI, artysta fotograf

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]