Reklama

Karykatury religijnej debaty

Karykatury religijnej debaty

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Gdy stawiam sobie pytanie, po której jestem stronie w tym fundamentalnym sporze, to jednak muszę odpowiedzieć - pisze na łamach Rzeczpospolitej redaktor naczelny Ekumenicznej Agencji Informacyjnej i dziennikarz Redakcji Programów Katolickich. Nie on jeden, w sytuacji konfliktu mającego głębokie i rozgałęzione korzenie, uległ pokusie jednoznacznego opowiedzenia się po którejś ze stron.
Jan Paweł II, rabin Meir Lau i szejk Taisir al-Tamimi na spotkaniu międzyreligijnym w Jerozolimie, 23 marca 2000 r. (fot. KNA-Bild)
N

Niestety - stron walczących ze sobą, toczących bitwę, w której są już zabici i wielu rannych. Choć wypowiedź ma pozór analizy rzucającej światło na rzeczywiste przyczyny konfliktu "wolność słowa kontra uczucia religijne" i obwarowana jest mnóstwem zastrzeżeń, to jednak przez coraz dalej sięgające uogólnienia prowadzi do naszkicowania obrazu czarno-białej rzeczywistości, w której konieczność dokonania fundamentalnego wyboru staje się oczywistością. Dowiadujemy się bowiem, że w gruncie rzeczy spór o karykatury Mahometa nie jest tylko konfliktem cywilizacji, ale "konfliktem wewnątrz samej cywilizacji zachodniej", która zmuszona zostaje do postawienia sobie na nowo pytań fundamentalnych. Czytamy rozważania o metafizycznych i religijnych fundamentach cywilizacji, o konieczności obrony religijnych i mitycznych stref tabu. Dalej, już w tonie retoryki (której strach się sprzeciwić...

7880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]