Reklama

Pamięć i troska

Pamięć i troska

13.02.2006
Czyta się kilka minut
Lektura donosów pisanych dla SB przez ludzi bliskich jest porażająca. Takiego określenia użył przed kamerami poprzedni prowincjał dominikanów po lekturze teczki ojca Hejmy i w tym przypadku to często dziś nadużywane określenie jest jak najbardziej trafne.
W

W ostatnich dniach znowu mogliśmy oglądać człowieka porażonego. Był nim szeroko znany i powszechnie szanowany ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan nowohuckiej "Solidarności", obecnie duszpasterz Ormian, opiekun niepełnosprawnych i prezes Fundacji im. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Kiedy w październiku w otrzymanych z IPN dokumentach ks. Tadeusz znalazł donosy pisane przez nadal spokojnie pełniących różne kościelne funkcje księży, rozpaczliwie szukał odpowiedzi, co z tą okropną wiedzą ma zrobić i - co gorsza - nikt nie umiał mu na to pytanie odpowiedzieć. Kiedy sprawa stała się głośna, oficjalnie podano do wiadomości, że abp Stanisław Dziwisz powoła komisję historyczną "Pamięć i troska", która "ma się zająć badaniem dokumentów IPN dotyczących ról i postaw, a także cierpień kapłanów pracujących na terenie archidiecezji w czasach PRL". Nareszcie!

Było...

2025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]